Show Results 2018


  • Nat Gundog
  • Paignton
  • Leeds
  • NESS
  • SESS Open
  • ESA Open
  • Peterborough
  • Windsor
  • Blackpool
  • ESS of Scotland
  • Border Union
  • 3 Counties
  • S Counties
  • Bath
  • SKC
  • MESS Open
  • Birmingham N
  • NESS Open
  • ESA
  • ESS of Wales
  • Crufts
  • MESS
  • Manchester
National Gundog Association: 5th August 2018
Judge: Valerie Watkin
BEST OF BREED : TATTERSETT GALILEO
DOG CC : TATTERSETT GALILEO
RESERVE DOG CC : HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
BITCH CC : SH CH WANSLEYDALE STAR QUEEN OF GLENMAURANGI
RESERVE BITCH CC : SH CH GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT JW
BEST PUPPY : RICHECCA CHORUS GIRL
Dogs Bitches
Minor Puppy Entries: (1,0)
1st: GLENMAURANGI STAR MAN
Minor Puppy (2,1)
1st: TATTERSETT LUCERNE
Puppy Entries: (5,1)
1st: RAVENSETT WORK OF ART AT ALOLFRANA
2nd: QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
3rd: TATTERSETT BIG ORANGE
Puppy (8,3)
1st: RICHECCA CHORUS GIRL
2nd: WANSLEYDALE COINTREAU FOR SHADYMOORE
3rd: WANSLEYDALE MAGIC ROSE
Res: WANSLEYDALE FRANGELICO FOR MIRKWOOD
VHC: BOURNEHOUSE SECRET MYSTERY
Veteran (3,1)
1st: SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
2nd: TATTERSETT DON'T PUSH IT
Veteran(3,1)
1st: DYRHAM MIDNIGHT DREAM
2nd: ROSETIMBER FOXY BREEZE
Junior (3,1)
1st: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd: FELSETT BUGATTI BLUE
Junior(5,1)
1st: ALOLFRANA KANSAS KATE OF MOORBROOK JW
2nd: PHENSET SPARKS WILL FLY
3rd: TAWNYMEADE TINKERBELL OVER SETCIANA
Yearling (5,0)
1st: HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
3rd: FELSETT BUGATTI BLUE
Res: BACK TO BLACK DE LOS VITORONES (IMP ESP)
VHC: BELTON PEARLS A KIND OF MAGIC (IMP DEU)
Yearling(6,2)
1st: HAWKLAWN SUMMER BREEZE
2nd: PHENSET SPARKS WILL FLY
3rd: SEVERNSETT QUEEN OF HEARTS
Maiden (2,0)
1st: TATTERSETT BIG ORANGE
2nd: RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
Maiden (1,0)
1st WANSLEYDALE MAGIC ROSE
Novice (4,0)
1st: TATTERSETT BIG ORANGE
2nd: RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
3rd: BOURNEHOUSE SILVER FLAME FOR STARSETTA
Novice (2,0)
1st: WANSLEYDALE MAGIC ROSE
2nd: WANSLEYDALE FRANGELICO FOR MIRKWOOD
Graduate (3,1)
1st: SEVERNSETT HEARTBREAKER
Graduate (2,0) 1st: NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
2nd: BRAMSTORM TAPESTRY JW
Post Graduate (4,2)
1st: SAMELEN HARRIS TWEED
2nd: MARIGLEN TOP GEAR AT YENDORLECH
Post Graduate(4,1)
1st: TATTERSETT CLEVER COOKIE
2nd: BOURNEHOUSE SPRING VIOLET AT SKIPPIT
3rd: BOURNEHOUSE GOLDEN CHARM )
Limit (8,1)
1st: TATTERSETT GALILEO
2nd: QUENSHA CAST NO SHADOW OVER SUNHOUSE
3rd: BOURNEHOUSE SILVER LARIAT
Res: ANLORY ARRAS JW
VHC: WANSLEYDALE FRAZER
Limit (9,2)
1st: HAWKLAWN KALEIDOSCOPE
2nd: RICHECCA MIDNIGHT MELODY JW
3rd: BENRAE SOMETHING BEAUTIFUL
Res: SKY LARK OF ROSETIMBER
VHC: GRAKAR STARSTRUCK AT FLECKERS
Open (3,0)
1st: SH CH PHENSET BLUE MAX
2nd: PL/INT CH PEWTERSPEARE THE PIANOMAN
Open (6,1)
1st: SH CH WANSLEYDALE STAR QUEEN OF GLENMAURANGI
2nd: SH CH GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT JW
3rd: WETHERBY WHISPER TO WANSLEYDALE JW
Res: SH CH BOURNEHOUSE PARTY DAYS
VHC: WANSLEYDALE FAERIE QUEENE WITH BRAMSTORM )
Special Beginners (2,0)
1st BOURNEHOUSE SILVER FLAME FOR STARSETTA
Special Beginners (1,0)
1st: BOURNEHOUSE SPRING VIOLET AT SKIPPIT
Paignton: 4th August 2018
Judge: Frank Whyte
BEST OF BREED : Sh Ch Mariglen Xanthe JW
Dog CC : Mariglen Audi
Res Dog CC : Quensha Cast No Shadow Over Sunhouse
Bitch CC : Sh Ch Mariglen Xanthe JW
Res Bitch CC : Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
Best Puppy : Glenmaurangi Star Man
Best Veteran : Wolmersdon Outta The Blue
Dogs Bitches
Minor Puppy (2)
1st: Glenmaurangi Star Man
2nd: Tattersett Eminent
Minor Puppy (1)
1st: Mariglen Seredipity At Kanietter
Puppy (2)
1st: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
2nd: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
Puppy (2)
1st: Wansleydale Cointreau for Shadymoore
2nd: Quensha American Angel
Veteran (1)
1st: Wolmersdon Outta The Blue
Veteran (1)
1st: Sh Ch Mandyset Rumour Has It At Decoverly
Junior (1)
1st: Bridgella's First Edition With Konakakela
Junior (1)
1st: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook JW
Yearling (2)
1st: Gillancett Day Dreamer
2nd: Belton Pearls A Kind Of Magic (Imp)
Yearling (1,1)
Post Graduate (4)
1st: Kanietter Silverstone
2nd: Wansleydale Goldsmith
3rd: Anlory Burano via Jolymore
Res: Bournehouse Star Gazer At Marissolo Sh.CM
Post Graduate (7,2)
1st: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
2nd: Tattersett Burnt Sugar
3rd: Shanandi Match Play At Sunsprake
Res: Mandyset Oh Boy at Decoverly
VHC: Mariglen Night Daisy
Limit (5)
1st: Quensha Cast No Shadow Over Sunhouse
2nd: Culverwell Front Page Story
3rd: Bumblecorn Winter Ice At Glenmaurangi JW
Res: Sorbus Belfry Lad
VHC: Mariglen Blue Star At Caprow
Limit (6,3)
1st: Culverwell Celeste
2nd: Upperwood Tiffanie via Wolmersdon
3rd: Sorbus Taylor Maid For Sunsprake
Open (4)
1st: Mariglen Audi
2nd: Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
3rd: Mariglen Blue Star At Caprow
Res: Bensophie Room At The Top
Open (6)
1st: Sh Ch Mariglen Xanthe JW
2nd: Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
3rd: Culverwell Miss Moonlight at Tykkidyw
Res: Culverwell Christabelle
VHC: Walshaw Date With Destiny JW
Special Beginners (1,1) Special Beginners (1)
1st: Mariglen Night Daisy
Leeds: 28th July 218
Judge: Chris Atkinson
BEST OF BREED : Ravensett Giselle At Juldeane JW
Dog CC : Bumblecorn Winter Ice At Glenmaurangi JW
Res Dog CC : Sh Ch Upperwood In The Groove
Bitch CC : Ravensett Giselle At Juldeane JW
Res Bitch CC : Wansleydale Yellow Ribbon
Best Puppy : Glenmaurangi Star Man
Best Veteran & Gundog Veteran Group 4: Sh Ch Upperwood In The Groove /td>
Dogs Bitches
Minor Puppy (2 Entries) Abs: 0
1st: Glenmaurangi Star Man
2nd: Mariglen Smoke Screen
Minor Puppy NO ENTRIES
Puppy NO ENTRIES Puppy PB (7 Entries) Abs: 1
1st: Richecca Chorus Girl
2nd: Albadora One Dream
3rd: Hannahdene Ruby Tuesday
Res: Wansleydale Magic Rose
VHC: Tattersett Cool Roxy
Veteran (3 Entries) Abs: 0
1st: Sh Ch Upperwood In The Groove
2nd: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
3rd: Abiwrose Blue Musketeer
Veteran NO ENTRIES
Junior (1 Entries) Abs: 0
1st: Wansleydale Dorian Gray
Junior (3 Entries) Abs: 0
1st: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook JW
2nd: Bridgella's Sophie Loren At Pernickety
3rd: Phenset Sparks Will Fly
Graduate (6 Entries) Abs: 1
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
3rd: Bramstorm Oberon
Res: Mariglen Goldeneye Of Shoreside
VHC: Hartsett Flash Dance
Graduate (5 Entries) Abs: 5
Post Graduate (4 Entries) Abs: 2
1st: Niroke Never Say Never At Bushbane
2nd: Back To Black De Los Vitorones (Imp)
Post Graduate (1 Entries) Abs: 0
1st: Hawklawn Summer Breeze
Limit (7 Entries) Abs: 2
1st: Bumblecorn Winter Ice At Glenmaurangi JW
2nd: Wansleydale Frazer
3rd: Mariglen Fetlar Caspellwynd JW Sh.CM
Res: Hannahdene Danny Boy With Juldeane JW
VHC: Rachdale Sea Fever JW
Limit (11 Entries) Abs: 1
1st: Ravensett Giselle At Juldeane JW
2nd: Wansleydale Yellow Ribbon
3rd: Richecca Midnight Melody
Res: Pernickety Etiquette
VHC: Upperwood Unforgettable at Abiwrose
Open (4 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Ravensett Fire 'n' Ice JW
2nd: Int Ch Richecca Breaking Dawn Over Bush
3rd: Sh Ch Phenset Blue Max

Open (5 Entries) Abs: 2
1st: Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
2nd: Wansleydale Fairie Queene With Bramstorm
3rd: Rachdale Sea Pearl. Sh.CM

Special Beginners Dog or Bitch NO ENTRIES
Northern English Setter Society: 21st July 2018
Judges: Dogs - Glenys Sykes: Bitches - Steve Hollings: Referee - Howard Stubbington: Specials - Gloria Taylor
Best in Show : Sh Ch Ravensett Fire ‘N’ Ice
Res Best in Show : Wetherby Wisper To Wansleydale
Dog CC : Sh Ch Ravensett Fire ‘N’ Ice
Reserve Dog CC : Hawklawn Khamsin at Balvenie
Bitch CC : Wetherby Wisper To Wansleydale
Reserve Bitch CC : Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
Best Puppy in Show : Glenmaurangi Starman
Best Veteran in Show : Sh Ch Upperwood In The Grove
Dogs Bitches
Minor Puppy
1st: Glenmaurangi Starman
2nd: Mariglen Smoke Screen
Minor Puppy
1st: Bournhouse Secret Whisper
2nd: Bournhouse Secret Love
3rd: Mariglen Serendipity at Kanietter
Puppy Absent Puppy
1st: Wansleydale Frangelico for Mirkwood
2nd: Tattersett Dark Honey
3rd: Cumbersett Bluebell
Res: Wansleydale Magic Rose
VHC: Richecca Chorus Girl
Veteran
1st: Sh Ch Upperwood In The Grove
2nd: Abiwrose Blue Musketeer
Veteran
1st: Richecca Sea The Stars at Crimbledale
2nd: Sh Ch Mandyset Rumour Has It at Decoverly
Junior
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Wansleydale Dorian Gray
3rd: Nattaset True Glow
Res: Alofrana Memphis Rock
VHC: Ravensett Carnelian at Redbornstoke
Junior
1st: Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
2nd: Beechanger Velvet Crab
3rd: Tawnymeade Tinkerbell over Setciana
Res: Phenset Sparks Will Fly
Yearling
1st: Hawklawn Khamsin at Balvenie
2nd: Sorbus Plays The Field
3rd: Wansleydale Dorian Gray
Yearling
1st: Goldbirch Wings Of Desire
Novice
1st: Alofrana Memphis Rock
Novice
1st: Wansleydale Frangelico for Mirkwood
2nd: Mariglen Cleopatra
3rd: Wansleydale Magic Rose
Graduate
1st: Bramstorm Oberon
2nd: Gemsett Pole Position for Monbrec
Graduate
1st: Bramstorm Tapestry
2nd: Valsett Starlite Indigo
Post Graduate
1st Wansleydale Goldsmith
2nd Kanietter Silversone
3rd Bournehouse Stormy Sky
Res: Wattlewood Silver Arrow to Monbrec
VHC: Valsett Starlite Romancer
Post Graduate
1st Tattersett Clever Cookie
2nd Hawklawn Kaleidoscope
3rd Mandysett Oh Boy at Decoverly
Mid Limit
1st: Mariglen Solar Flame
Mid Limit
1st: Valsett Starlite Sunny Days
2nd: Wansleydale Yellow Ribbon
3rd: Balvenie Evita
Res: Rachdale Elegance
Limit
1st: Mariglen Fetlar Caspellwynd
2nd: Tattersett Galileo
3rd: Beechanger Dusty Miller
Res: Sorbus Storm Ryder
VHC: Rachdale Sea Fever
Limit
1st: Crimbledale Seaing Stars
2nd: Mariglen Glorious Morning at Hathermere
3rd: Upperwood Unforgettable at Abiwrose
Res: Balvenie Gone With The Wind
VHC: Richecca Midnight Melody
Open
1st: Sh Ch Ravensett Fire ‘N’ Ice
2nd: Sh Ch Phenset Blue Max
3rd: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies
Open
1st: Wetherby Wisper To Wansleydale
2nd: Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
3rd: Bournehose Dreamy Days
Res: Sh Ch Gillancette Pebbles for Tattersett
VHC: Sh Ch Quensha Shadows of The Night
The David Ingram Memorial Special Yearling Award
1st: Hawklawn Khamsin at Balvenie
2nd: Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
3rd: Wansleydale Dorian Gray
Res: Wansleydale Quicksilver
VHC: Beechanger Velvet Crab
The Special Open Memorial Award
1st: Bramstorm Tapestry
2nd: Bramstorm Oberon
3rd: Kanietter Silverstone
Res: Beechanger Dusty Miller
VHC: Hawklawn Kaleidoscope
Southern English Setter Society Open Show: 15th July 2018
Judge : Eric Stephenson: Awards Judge : Anne Montell
BEST IN SHOW : Bramstorm Oberon
RESERVE BEST IN SHOW : Wansleydale Faerie Queen With Bramstorm
BEST OPPOSITE SEX : Wansleydale Faerie Queen With Bramstorm
BEST PUPPY IN SHOW : Wansleydale Magic Rose
BEST VETERAN IN SHOW : Sh Ch Mandyset Rumour Has It At Decoverly
Dogs Bitches
Minor Puppy (1)
1st: Albadora Constant Tyde
Minor Puppy (1)
1st: Victoriaview Hollyhock
Puppy (2)
1st: Ravensett The Midas Touch At Teignestury
2nd: Tattersett Big Orange
Puppy (3)
1st: Wansleydale Magic Rose
2nd: Albadora One Dream
3rd: Wansleydale Amaretto
Veteran (3.2)
1st: Walshaw Christmas Spirit At Monbrec
Veteran (4.3)
1st: Sh Ch Mandyset Rumour Has It At Decoverly
Junior (2)
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Bridgellas First Edition With Konakakela
Junior (3.1)
1st: Beechanger Velvet Crab 2nd: Phenset Sparks Will Fly
Yearling (2)
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Gillancette Day Dreamer
Yearling(1)
1st: Mandyset I Will Survive
Novice (3)
1st: Bridgellas First Edition With Konakakela
2nd: Ravensett The Midas Touch At Teignestury
3rd: Mandyset On The Button
Novice (2.1)
1st: Wansleydale Magic Rose
Graduate (3)
1st: Bramstorm Oberon
2nd: Merleycopse Dream Machine
3rd: Wattlewood Silver Arrow To Monbrec
Graduate (4.1)
1st: Bramstorm Tapestry JW
2nd: Mariglen Night And Day Over Grakar
3rd: Merleycopse Strictly Tango
Post Graduate(2.1)
1st: Gemsett Pole Position For Monbrec
Post Graduate (6)
1st: Wansleydale Margarita
2nd: Bournehouse Golden Charm
3rd: Mandyset Oh Boy At Decoverley
RES: Albadora Dusty Pebble
VHC: Merleycopse Dolly Daydream
Limit (4.1)
1st: Beechanger Dusty Miller
2nd: Anlory Burano Via Jolymore
3rd: Radbrooks Sloop John B
Limit (2.1)
1st: Wansleydale Faerie Queen With Bramstorm
Open (5.3)
1st: Walshaw Blinded By Love For Monbrec
2nd: Radbrooks God Only Knows
Open (2)
1st: Mariglen Perfect Day For Grakar ShCM
2nd: Richecca Baby Doll Of Merleycopse
Special Beginners (3)
1st: Merleycopse Dream Machine
2nd: Tattersett Big Orange
3rd: Gillancette Day Dreamer
Special Beginners (4.1)
1st: Victoriaview Hollyhock
2nd: Merleycopse Strictly Tango
3rd: Wansleydale Amaretto
Michael Winch Yearling Memorial Award (Dog Or Bitch)
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Beechanger Velvet Crab
3rd: Wansleydale Magic Rose
RES: Phenset Sparks Will Fly
VHC: Mandyset I Will Survive
Lesley Allan-Scott Open Memorial Award (Dog Or Bitch)
1st: Wansleydale Margarita
2nd: Bramstorm Tapestry JW
3rd: Wattlewood Silver Arrow To Monbrec
RES: Radbrooks Sloop John B
VHC: Mandyset Oh Boy At Decoverley
English Setter Association Open Show: 8th July 2018
Judge: Rebecca Goutorbe: See Critique. Stakes: Hannah Osborne: See Critique. To see Judges critiques just click highlighted links.
Best In Show : Wetherby Whisper To Wansleydale
Reserve Best In Show: Sh Ch Hartsett Cherry Bee JW
Best Opposite Sex In Show: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
Best Puppy In Show: Cumbersett Bluebell
Best Veteran In Show: Sh Ch Hartsett Cherry Bee JW

bis

Dogs (MPD No Entries) Bitches
KC Good Citizens Award
gca
Minor Puppy (2,1)
mpb
1st: Victoriaview Hollyhock
Puppy (2,1)
pd
1st: Latin Lover Rewind For Larrenie
Puppy (3,1)
pb
1st: Cumbersett Bluebell
2nd: Wansleydale Magic Rose
Veteran (3,1)
vd
1st: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
2nd: Int Pol Ch Pewterspeare The Pianoman
Veteran (5,4)
vb
1st: Sh Ch Hartsett Cherry Bee JW
Junior (7,3)
jd
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Felset Bugatti Blue
3rd: Ravensett Carnelian At Redbornstoke
Res: Bridgella's First Edition With Konakakela
Junior (3,2)
jb
1st: Beechanger Velvet Crab
Maiden (3)
md
1st: Latin Lover Rewind For Larrenie
Maiden (2)
mb
1st: Wansleydale Magic Rose
2nd: Victoriaview Hollyhock
Novice (4)
nd
1st: Latin Lover Rewind For Larrenie
2nd: Ravensett Carnelian At Redbornstoke
3rd: Bridgella's First Edition With Konakakela
Novice (2)
nb
1st: Hartsett Lady In Grey
2nd: Wansleydale Magic Rose
Graduate (5,2)
gd
1st: Hawklawn Khasmin At Balvenie JW
2nd: Back To Black De Los Vitorones
3rd: Mariglen Top Gear At Yendorlech
Graduate (6,2)
gb
1st: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
2nd: Hartsett Cherry Blossom
3rd: Mariglen Cleopatra
Res: Canisp Lady
Post Graduate (3)
pgd
1st: Samelen Harris Tweed
2nd: Mariglen Top Gear At Yendorlech
Post Graduate No Entries
Limit (3)
ld
1st: Culverwell Front Page Story
2nd: Daraquist Billy Bong
3rd: Beechanger Dusty Miller
Limit (7,4)
lb
1st: Hartsett All My Lovin
2nd: Bournehouse Spring Violet At Skippit
3rd: Rachdale Sea Jewel At Cumbersett
Open (2,1)
od
1st: Hannahdene Danny Boy With Juldeane JW
Open (3,2)
ob
1st: Wetherby Whisper To Wansleydale
Special Beginners (2,1)
sbd
1st: Mariglen Night Manager At Yendorlech
Special Beginners
sbb
1st: Bournehouse Spring Violet At Skippit
2nd: Victoriaview Hollyhock
Patricia Gardener-Swann Memorial Junior (7,2)
gsm
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Wansleydale Quicksilver
3rd: Felset Bugatti Blue
Res: Wansleydale Magic Rose
VHC: Ravensett Carnelian At Redbornstoke
Jack Bowen MBE Memorial Open (13,6)
jbw
1st: Hartsett All My Lovin
2nd: Hawklawn Khasmin At Balvenie JW
3rd: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
Res: Bournehouse Spring Violet At Skippit
VHC: Samelen Harris Tweed
Fun Day
fd1
fd2
Fun Day
fd3
fd4
East of England Agricultural Society (Peterborough): 7th July 2018
Judge: Jane Dennis
BEST OF BREED : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
DOG CC : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
RESERVE DOG CC : RACHDALE SEA FEVER J W
BITCH CC : RACHDALE SEA PEARL SHCM
RESERVE BITCH CC : WANSLEYDALE MARGARITA
BEST PUPPY : TATTERSETT DARK HONEY
BEST VETERAN : SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
BEST SPECIAL BEGINNER : WANSLEYDALE AMARETTO & BSB GROUP 4
Dogs Bitches
Minor Puppy Entries: 3 Absentees: 0
1st :ALBADORA CONSTANT TYDE
2nd : QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
Minor Puppy Entries: 2 Absentees: 0
1st : CULVERWELL SEA BREEZE AT OSHOWA
2nd : BOURNEHOUSE SECRET MYSTERY
Puppy Entries: 3 Absentees: 1
1st : RAVENSETT WORK OF ART AT ALOLFRANA
2nd : CULVERWELL SPOT OF TROUBLE
Puppy Entries: 5 Absentees: 0
1st : TATTERSETT DARK HONEY
2nd :WANSLEYDALE MAGIC ROSE
3rd : WANSLEYDALE FRANGELICO FOR MIRKWOOD
Res : WANSLEYDALE AMARETTO
VHC : HANNAHDENE RUBY TUESDAY
Veteran Entries: 3 Absentees: 0
1st : SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
2nd : TATTERSETT DON'T PUSH IT
3rd : IR SH CH ALBADORA MAKE A STAND AT ORMSTIGA CW14/16
Veteran Entries: 2 Absentees: 1
1st : SH CH MOORBROOK UPTOWN FLIRT AT PERNICKETY SHCM
Junior Entries: 1 Absentees: 0
1st : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
Junior Entries: 6 Absentees: 2
1st : PHENSET SPARKS WILL FLY
2nd : BRIDGELLA'S SOPHIE LOREN AT PERNICKETY
3rd : FELSETT ANGEL OF THE MORNING
Yearling Entries: 2 Absentees: 0
1st : HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd : HARTSETT FLASH DANCE
Yearling Entries: 3 Absentees: 1
1st : GOLDBIRCH WINGS OF DESIRE JW SHCM
2nd : HARTSETT LADY IN GREY
Graduate Entries: 3 Absentees: 0
1st : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd : WANDSFELL CALL ON ME
3rd : SILMANHURST THOMSON BROOK AT ORMSTIGA JUN CH CJW17
Graduate Entries: 5 Absentees: 0
1st : VALSETT STARLITE INDIGO SKY
2nd : NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
3rd : NIDDBECK SCARLET LADY AT PADUAN
Res : BRAMSTORM FAERIE SILK AT OSHOWA
VHC : HARTSETT CHERRY BLOSSOM
Post Graduate Entries: 6 Absentees: 2
1st : CANTERIS COOL FOR CATZ JW
2nd : WANSLEYDALE ACE OF HEARTS OVER INGELLA
3rd : VALSETT STARLITE ROMANCER
Res : DOBBIES DELIGHT AT GRANTASTAR
Post Graduate Entries: 3 Absentees: 0
1st : WANSLEYDALE MARGARITA
2nd : RACHDALE PAINTED LACE AT GOLDBIRCH
3rd : TATTERSETT BURNT SUGAR
Mid Limit Entries: 2 Absentees: 0
1st : TATTERSETT GALILEO
2nd : WANSLEYDALE FRAZER
Mid Limit Entries: 4 Absentees: 1
1st : CULVERWELL CELESTE
2nd : RACHDALE ELEGANCE JW
3rd : VALSETT STARLITE SUNNY DAYS
Limit Entries: 5 Absentees: 2
1st : RACHDALE SEA FEVER J W
2nd : DARAQUIST BILLY BONG
3rd : JULDEANE EXCALIBUR SHCM
Res : BALVENIE BEAU WILKES
Limit Entries: 6 Absentees: 1
1st : CULVERWELL CHRISTABELLE
2nd : LAKECASTLE SAKURA AT WISTASTON
3rd : SKYLARK OF ROSETIMBER
Res : HARTSETT ALL MY LOVIN
VHC : PERNICKETY ETIQUETTE
Open Entries: 1 Absentees: 0
1st : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
Open Entries: 6 Absentees: 2
1st : RACHDALE SEA PEARL SHCM
2nd : DUTCH CH VANQUISH LOVE OF ROSE [ATC AT00770BEL]
3rd : GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT
Res : WANSLEYDALE FAERIE QUEENE WITH BRAMSTORM
Special Beginners No Entries Special Beginners Entries: 1 Absentees: 0
1st : WANSLEYDALE AMARETTO
Windsor: 1st July 2018
Judge: Peter Halstead
BEST OF BREED : Sh Ch Ravensett Fire 'n' Ice JW
Dog CC :Sh Ch Ravensett Fire 'n' Ice JW
Res Dog CC : Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
Bitch CC : Wansleydale Fairie Queene With Bramstorm
Res Bitch CC : Sh Ch Gillancette Pebbles For Tattersett JW
Best Puppy : Tattersett Dark Honey
Best Veteran : Ir Sh Ch Albadora Make A Stand at Ormstiga
Dogs Bitches
Minor Puppy (3 Entries) Abs: 0
1st: Glenmaurangi Star Man
2nd: Tattersett Big Orange
3rd: Quensha Cowboys And Angels
Minor Puppy (1 Entries) Abs: 0
1st: Tattersett Dark Honey
Puppy (3 Entries) Abs: 0
1st: Bridgella's First Edition With Konakakela
2nd: Tattersett Big Orange
3rd: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
Puppy (2 Entries) Abs: 0
1st: Wansleydale Amaretto
2nd: Quensha American Angel
Veteran (4 Entries) Abs: 2
1st: Ir Sh Ch Albadora Make A Stand at Ormstiga
2nd: Swannery Magical Moment
Veteran (2 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Dutch Ch Upperwood Silent Rumours CW15
Junior (4 Entries) Abs: 1
1st: Nattaset True Glow (Imp)
2nd: Hartsett Flash Dance
3rd: Hartsett Last Waltz
Junior (6 Entries) Abs: 2
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Felsett Angel Of The Morning
3rd: Hartsett Lady In Grey
Res: Ravensett Make Me Smile
Yearling (3 Entries) Abs: 0
1st: Back To Black De Los Vitorones (Imp)
2nd: Gillancett Day Dreamer
3rd: Belton Pearls A Kind Of Magic (Imp)
Yearling (2 Entries) Abs: 0
1st: Goldbirch Wings Of Desire JW Sh.CM
Novice (2 Entries) Abs: 0
1st: Bridgella's First Edition With Konakakela
2nd: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
Novice (1 Entries) Abs: 0
1st: Niddbeck Scarlet Lady At Paduan
Post Graduate (7 Entries) Abs: 1
1st: Canteris Cool For Catz JW
2nd: Radbrooks Sloop John'b
3rd: Wandsfell Call On Me
Res: Bradstar Total Eclipse At Yessandi
VHC: Merleycopse Dream Machine
Post Graduate (10 Entries) Abs: 2
1st: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
2nd: Wansleydale Yellow Ribbon
3rd: Merleycopse Dolly Daydream at Thistlesett
Res: Bramstorm Tapestry Jw
VHC: Bournehouse Golden Charm
Limit (10 Entries) Abs: 4
1st: Mariglen Solar Flame
2nd: Sorbus Storm Ryder JW
3rd: Juldeane Excalibur Sh.CM
Res: Tattersett Galileo
VHC: Culverwell Front Page Story
Limit (13 Entries) Abs: 5
1st: Daraquist Abbi Riginal
2nd: Grakar Starstruck at Fleckers
3rd: Hartsett All My Lovin
Res: Mariglen Perfect Day For Grakar Sh.CM
VHC: Nattaset Sonata Arctica at Mariglen (Imp) JW
Open (4 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Ravensett Fire 'n' Ice JW
2nd: Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
3rd: Sh Ch Phenset Blue Max
Open (8 Entries) Abs: 3
1st: Wansleydale Fairie Queene With Bramstorm
2nd: Sh Ch Gillancette Pebbles For Tattersett JW
3rd: Wetherby Whisper To Wansleydale JW
Res: Vanquish Love Of Rose
VHC: Arabin Top Secret
Good Citizen Dog or Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: Culverwell Front Page Story
2nd: Fanchon Lawdy Miss Clawdy Taffi (Imp)
Special Beginners (1 Entries) Abs: 0
1st: Bradstar Total Eclipse At Yessandi
Special Beginners (3 Entries) Abs: 0
1st: Ravensett Golden Charm
2nd: Wansleydale Amaretto
Blackpool: 23rd June 2018
Judge: Mrs Maureen Taylor
BEST OF BREED : CH MARIGLEN MERCEDES JW
DOG CC : SH CH PHENSET BLUE MAX
RESERVE DOG CC : MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
BITCH CC : CH MARIGLEN MERCEDES JW
RESERVE BITCH CC : MARIGLEN GLORIOUS MORNING AT HATHERMERE
BEST PUPPY : CUMBERSETT BLUE BELL
Dogs Bitches
Puppy No Entries
Puppy Entries: 4 Absentees: 0
1st : CUMBERSETT BLUE BELL
2nd : WANSLEYDALE FRANGELICO FOR MIRKWOOD
3rd : WANSLEYDALE CHARTREUSE FOR HATHERMERE
Res : DIVINE NYMPHAEA FROM NANNY OGG [ATC AV01430NLD]
Veteran Dog Or Bitch Entries: 2 Absentees: 0
1st : ABIWROSE BLUE MUSKETEER
2nd : SUNRUSH MOONLIGHT SONATA
Junior Entries: 3 Absentees: 0
1st : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd : HARTSETT LAST WALTZ
3rd : HARTSETT FLASH DANCE
Junior Entries: 4 Absentees: 0
1st : ALOLFRANA KANSAS KATE OF MOORBROOK
2nd : PHENSET SPARKS WILL FLY
3rd : HARTSETT LADY IN GREY
Res : DIVINE NYMPHAEA FROM NANNY OGG [ATC AV01430NLD]
Yearling Entries: 4 Absentees: 1
1st : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd : HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
3rd : BOURNEHOUSE SILVER FLAME FOR STARSETTA
Yearling Entries: 1 Absentees: 0
1st : MARIGLEN CLEOPATRA
Post Graduate Entries: 3 Absentees: 0
1st : KANIETTER SILVERSTONE
2nd : WANDSFELL CALL ON ME
3rd : WANSLEYDALE FRAZER
Post Graduate Entries: 1 Absentees: 0
1st : HAWKLAWN KALEIDOSCOPE
Limit Entries: 3 Absentees: 0
1st : MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
2nd : BUMBLECORN WINTER ICE AT GLENMAURANGI JW
3rd : RACHDALE SEA FEVER JW
Limit Entries: 8 Absentees: 1
1st : MARIGLEN GLORIOUS MORNING AT HATHERMERE
2nd : RACHDALE ELEGANCE JW
3rd : HARTSETT ALL MY LOVIN
Res : UPPERWOOD UNFORGETTABLE AT ABIWROSE
VHC : BALVENIE EVITA JW
Open Entries: 2 Absentees: 0
1st : SH CH PHENSET BLUE MAX
2nd : MARIGLEN AUDI
Open Entries: 6 Absentees: 1
1st : CH MARIGLEN MERCEDES JW
2nd : DUTCH CH VANQUISH LOVE OF ROSE [ATC AT00770BEL]
3rd : SHELINDAIR PUSS IN BOOTS BY PEWTERSPEARE
Res : BALVENIE GONE WITH THE WIND
VHC : RACHDALE SEA PEARL SHCM
English Setter Society Of Scotland: 17th June 2018
Judges: Dogs - Mrs C Morgan; Bitches - Mrs Pam Halstead; Referee - Mrs Jessie Boyd.
Best In Show : Sh Ch Wansleydale Scarlett Ribbon
Reserve Best In Show : Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW
Dog CC : Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW
Dog Reserve CC : Bramstorm Oberon
Bitch CC : Sh Ch Wansleydale Scarlett Ribbon
Reserve Bitch CC : Sh Ch Gillancette Pebbles For Tattersett
Best Puppy : Tattersett Dark Honey
Best Veteran : Sh Ch Mandysett Rumour Has It At Decoverly
Dogs Bitches
Minor Puppy (2)
1st: Quensha Cowboys And Angels
2nd: Glenmaurangi Star Man
Minor Puppy (3)
1st: Tattersett Dark Honey
2nd: Busbane Celtic Flame
3rd: Bournehouse Secret Affair
Puppy (3,1)
1st: Quensha Cowboys And Angels 2nd: Latin Lover Rewind For Larrenie (Imp I)
Puppy
1st: Busbane Celtic Flame
2nd: Wansleydale Secret Rose
Veteran (6,2)
1st: Abiwrose Blue Musketeer
2nd: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
3rd: Shambellie Last Stand At Rowanmyle
Res: Tattersett Don't Push It
Veteran (4,1)
1st: Sh Ch Mandysett Rumour Has It At Decoverly
2nd: Richecca Sea The Stars At Crimbledale ShCM
3rd: Sh Ch Mariglen Ice Crystal JW ShCM
Junior (5,1)
1st: Hartsett Last Waltz
2nd: Wansleydale Dorian Gray
3rd: Hartsett Flashdance
Res: Hartsett Last Tango
Junior (3)
1st: Phensett Sparks Will Fly
2nd: Beechanger Velvet Crab
Yearling (2)
1st: Hawklawn Khasmin At Balvenie JW
2nd: Wansleydale Dorian Gray
Yearling (2)
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Bushbane Celtic Prayer
Novice (3,1)
1st: Latin Lover Rewind For Larrenie (Imp I)
2nd: Hartsett Last Tango
Novice(1,1)
Graduate (4)
1st: Bramstorm Oberon
2nd: Wansleydale Dorian Gray
3rd: Wandsfell Call The Shots At Oaklaw
Res: Gemsett Pole Position For Monbrec
VHC:
Graduate (4,1)
1st: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
2nd: Bramstorm Tapestry
3rd: Mariglen Cleopatra
Post Graduate (8,2)
1st: Wandsfell Call On Me
2nd: Niroke Never Say Never At Bushbane
3rd: Kanietter Silverstone
Res: Redhara Billy Whizz
VHC: Wandsfell Call The Shots At Oaklaw
Post Graduate (3)
1st: Mandysett Oh Boy At Decoverly
2nd: Wansleydale Yellow Ribbon
3rd: Shanaz Coralinn Over Rowanmyle
Mid Limit (3)
1st: Canteris Cool For Catz
2nd: Mariglen Fetlar Caspellwynd
3rd: Bumblecorn Winter Ice At Glenmaurangi JW
Mid Limit (4,1)
1st: Nattaset Sonata Artica At Mariglen JW (Imp Fin)
2nd: Benrae Something Beautiful
3rd: Rachdale Elegance JW
Limit (6,1)
1st: Sorbus Storm Ryder JW
2nd: Rachdale Sea Fever JW
3rd: Daraquist Billy Bong
Res: Tattersett Galileo
VHC: Walshaw Blinded By Love For Monbrec
Limit (5,1)
1st: Gamerights Miss Moet At Fishwick (Imp Bel)
2nd: Upperwood Unforgetable At Abiwrose
3rd: Crimbledale Seaing Stars JW
Res: Dalreavoch Dolly Mixture At Blairbelles
Open (5,1)
1st: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW
2nd: Mariglen Audi
3rd: Ir Int & Sh Ch Richecca Breaking Dawn Over Bushbane
Res: Sh Ch Phensett Blue Max
Open (7)
1st: Sh Ch Wansleydale Scarlett Ribbon
2nd: Sh Ch Gillancette Pebbles For Tattersett
3rd: Wansleydale Faerie Queen At Bramstorm
Res: Walshaw Date With Destiny JW
VHC: Rachdale Sea Pearl JW
Border Union: 17th June 2018
Judge: Fiona Mitchell
BEST OF BREED : SH CH WANSLEYDALE SCARLET RIBBON JW
DOG CC : REDHARA BILLY WHIZZ
RESERVE DOG CC : SORBUS STORM RYDER JW
BITCH CC : SH CH WANSLEYDALE SCARLET RIBBON JW
RESERVE BITCH CC : BRAMSTORM TAPESTRY JW
BEST PUPPY : TATTERSETT DARK HONEY
Dogs Bitches
Minor Puppy Entries: 3 Absentees: 0
1st: GLENMAURANGI STAR MAN
2nd: QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
Minor Puppy Entries: 3 Absentees: 0
1st: TATTERSETT DARK HONEY
2nd: BOURNEHOUSE SECRET AFFAIR
3rd: BUSHBANE CELTIC FLAME
Puppy Entries: 1 Absentees: 0
1st: LATIN LOVER REWINT FOR LARRENIE NAF TAF
Puppy Entries: 3 Absentees: 1
1st: WANSLEYDALE MAGIC ROSE
2nd: BUSHBANE CELTIC FLAME
Veteran Entries: 4 Absentees: 1
1st: TATTERSETT DON'T PUSH IT
2nd: SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
3rd: ABIWROSE BLUE MUSKETEER
Veteran Entries: 2 Absentees: 1
1st: SH CH MANDYSET RUMOUR HAS IT AT DECOVERLY
Junior Entries: 4 Absentees: 0
1st: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd: HARTSETT FLASH DANCE
3rd: HARTSETT LAST TANGO
Res: HARTSETT LAST WALTZ
Junior Entries: 3 Absentees: 1
1st: BEECHANGER VELVET CRAB
2nd: PHENSET SPARKS WILL FLY
Graduate Entries: 4 Absentees: 0
1st: HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd: BRAMSTORM OBERON
3rd: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
Res: GEMSETT POLE POSITION FOR MONBREC
Graduate Entries: 4 Absentees: 1
1st: BRAMSTORM TAPESTRY JW
2nd: NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
3rd: MARIGLEN CLEOPATRA
Post Graduate Entries: 9 Absentees: 2
1st: REDHARA BILLY WHIZZ
2nd: NIROKE NEVER SAY NEVER AT BUSHBANE
3rd: CANTERIS COOL FOR CATZ JW
Res: WANDSFELL CALL ON ME
VHC: WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
Post Graduate Entries: 3 Absentees: 0
1st: WANSLEYDALE YELLOW RIBBON
2nd: SHANAZ CORALINN OVER ROWANMYLE
3rd: MANDYSET OH BOY AT DELOVERLY
Limit Entries: 7 Absentees: 1
1st: SORBUS STORM RYDER JW
2nd: MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
3rd: DARAQUIST BILLY BONG
Res: TATTERSETT GALILEO
VHC: RACHDALE SEA FEVER
Limit Entries: 8 Absentees: 2
1st: RACHDALE ELEGANCE JW
2nd: BENRAE SOMETHING BEAUTIFUL
3rd: LAKECASTLE SAKURA AT WISTASTON
Res: GAMERIGHTS MISS MOET AT FISHWICK
VHC: UPPERWOOD UNFORGETTABLE AT ABIWROSE
Open Entries: 3 Absentees: 0
1st: SH CH CRIMBLEDALE SEA THE SKIES JW SHCM
2nd: SH CH PHENSET BLUE MAX
3rd: MARIGLEN AUDI
Open Entries: 6 Absentees: 2
1st: SH CH WANSLEYDALE SCARLET RIBBON JW
2nd: GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT
3rd: WALSHAW DATE WITH DESTINY JW
Res: SHELINDAIR PUSS IN BOOTS BY PEWTERSPEARE
Three Counties: 10th June 2018
Judge: Chris Sayers
BEST OF BREED : Sh Ch Phenset Blue Max
Dog CC : Sh Ch Phenset Blue Max
Res Dog CC : Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
Bitch CC : Sh Ch Gillancette Pebbles for Tattersett JW
Res Bitch CC : Gamerights Miss Moet At Fishwick (Imp Bel)
Best Puppy : Tattersett Cool Roxy
Dogs Bitches
Minor Puppy (3 Entries) Abs: 1
1st: Glenmaurangi Star Man
2nd: Tattersett Big Orange
Minor Puppy (2 Entries) Abs: 0
1st: Tattersett Cool Roxy
2nd: Wansleydale Magic Rose
Puppy(4 Entries) Abs: 1
1st: Bridgella's First Edition With Konakakela
2nd: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
3rd: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
Puppy (5 Entries) Abs: 1
1st: Wansleydale Cointreau For Shadymoore
2nd: Cumbersett Blue Bell
3rd: Bridgella's Lauren Bacall At Manchela
Res: Skippit Sky Full Of Stars
Veteran (2 Entries) Abs: 0
1st: Sh Ch Upperwood In The Groove
2nd: Wansleydale Tribute To Jolymore
Veteran (2 Entries) Abs: 0
1st: Rosetimber Foxy Breeze
2nd: Dyrham Midnight Dream
Junior(6 Entries) Abs: 0
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Felsett Bugatti Blue
3rd: Hartsett Last Tango
Res: Hartsett Flash Dance
VHC: Ravensett Carnelian At Redbornstoke
Junior (5 Entries) Abs: 0
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Felsett Angel Of The Morning
3rd: Felsett Angel Eyes
Res: Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
VHC: Phenset Sparks Will Fly
Graduate (5 Entries) Abs: 1
1st: Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
2nd: Bramstorm Oberon
3rd: Wansleydale Goldsmith
Res: Belton Pearls A Kind Of Magic (Imp)
Graduate (6 Entries) Abs: 0
1st: Goldbirch Wings Of Desire JW Sh.CM
2nd: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
3rd: Bramstorm Tapestry JW
Res: Mariglen Night And Day Over Grakar
VHC: Sorbus Plays The Fool At Dyrham
Post Graduate(8 Entries) Abs: 2
1st: Kanietter Silverstone
2nd: Canteris Cool For Catz JW
3rd: Samelen Harris Tweed
Res: Wansleydale Frazer
VHC: Mariglen Top Gear At Yendorlech
Post Graduate (7 Entries) Abs: 0
1st: Rachdale Painted Lace At Goldbirch
2nd: Wansleydale Margarita
3rd: Pernickety Etiquette
Res: Mandyset What A Cracker
VHC: Swannery Blue Rose
Limit(9 Entries) Abs: 0
1st: Mariglen Fetlar Caspellwynd JW Sh.CM
2nd: Tattersett Galileo
3rd: Rachdale Sea Fever JW
Res: Quensha Cast No Shadow Over Sunhouse
VHC: Sorbus Storm Ryder JW
Limit (9 Entries) Abs: 3
1st: Gamerights Miss Moet At Fishwick (Imp Bel)
2nd: Mariglen Perfect Day For Grakar Sh.CM
3rd: Rachdale Elegance JW
Res: Mariglen Fenella At Cumbersett
VHC: Skylark of Rosetimber
Open(2 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Phenset Blue Max
Open (5 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Gillancette Pebbles for Tattersett JW
2nd: Ch Mariglen Mercedes JW
3rd: Walshaw Date With Destiny JW
Res: Rachdale Sea Pearl Sh.CM
Southern Counties: 3rd June 2018
Judge: Gordon Hayburn
BEST OF BREED : IR/INT SH CH RICHECCA BREAKING DAWN OVER BUSHBANE
DOG CC : IR/INT SH CH RICHECCA BREAKING DAWN OVER BUSHBANE
RESERVE DOG CC : MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
BITCH CC : WANSLEYDALE YELLOW RIBBON
RESERVE BITCH CC : VALSETT STARLITE SUNNY DAYS
BEST PUPPY : WANSLEYDALE MAGIC ROSE
BEST VETERAN : DYRHAM MIDNIGHT DREAM
Dogs Bitches
Minor Puppy (2,0)
1st : GLENMAURANGI STAR MAN
2nd : QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
Minor Puppy (1)
1ST : WANSLEYDALE MAGIC ROSE
Puppy (4,0)
1st : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
2nd : BRIDGELLA'S FIRST EDITION WITH KONAKAKELA
3rd : QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
Res : RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
Puppy (4, 0)
1ST : BRIDGELLA'S LAUREN BACALL AT MANCHELA
2ND : PHENSET SPARKS WILL FLY
3RD : SKIPPIT SKY FULL OF STARS
RES : WANSLEYDALE AMARETTO
Veteran: Dog or Bitch (1)
1ST : DYRHAM MIDNIGHT DREAM
Junior (2,0)
1st : NATTASET TRUE GLOW (IMP FIN)
2nd : WANSLEYDALE DORIAN GRAY
Junior (4,1)
1ST : ALOLFRANA KANSAS KATE OF MOORBROOK
2ND : BEECHANGER VELVET CRAB
3RD : TAWNYMEADE TINKERBELL OVER SETCIANA
Yearling (3,0)
1st : VALSETT STARLITE ROMANCER
2nd : GILLANCETTE DAY DREAMER
3rd : BELTON PEARLS A KIND OF MAGIC (IMP DEU)
Yearling (5,0)
1ST : GOLDBIRCH WINGS OF DESIRE JW SHCM
2ND : VALSETT STARLITE INDIGO SKY
3RD : NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
RES : SORBUS PLAYS THE FOOL AT DYRHAM
VHC : NIDDBECK SCARLET LADY AT PADUAN
Graduate (1)
1st : WANSLEYDALE GOLDSMITH
Graduate
Post Graduate (3,0)
1st : DOBBIES DELIGHT AT GRANTASTAR
2nd : WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
3rd : MERLEYCOPSE DREAM MACHINE
Post Graduate ( 4,0)
1ST : WANSLEYDALE YELLPW RIBBON
2ND : VALSETT STARLITE SUNNY DAYS
3RD : MERLYCOPSE DOLLY DAYDREAM AT THISTLESETT
RES : RAVENSETT GOLDEN CHARM
Limit (10,1)
1st : MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
2nd : CULVERWELL FRONT PAGE STORY
3rd : QUENSHA CAST NO SHADOW OVER SUNHOUSE
Res : BUMBLECORN WINTER ICE AT GLENMAURANGI JW
VHC : SORBUS BELFRY LAD
Limit (8,2)
1ST : MARIGLEN MIRANDA HARVANCOURT
2ND : DARAQUIST ABBI RIGINAL
3RD : SORBUS TAYLOR MAID FOR SUNSPRAKE
RES : FANCHON LAWDY MISS CLAWDY TAFFI (IMP NLD)
VHC : LAKECASTLE SAKURA AT WISTASTON
Open (5,0) 1st : IR/INT SH CH RICHECCA BREAKING DAWN OVER BUSHBANE
2nd : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
3rd : SH CH DARAQUIST BARRY A REEF JW
Res : SH CH PHENSET BLUE MAX
VHC : MARIGLEN BLUE STAR AT CAPROW
Open (2,1)
1ST : IR SH CH BUSHBANE CELTIC DESIGN
Good Citizen Dog Scheme: Dog Or Bitch (2,0)
1ST : WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
2ND : FANCHON LAWDY MISS CLAWDY TAFFI (IMP NLD)
Bath Canine Society 26th May 2018
Judge: Lesley Armstrong-Rogers
BEST OF BREED : Sh Ch Gamerights Mr Blue Sky At Roszarke (Imp Bel)
Dog CC : Sh Ch Gamerights Mr Blue Sky At Roszarke (Imp Bel)
Res Dog CC : Sh Ch Phenset Blue Max
Bitch CC : Quensha Shadows of the Night JW
Res Bitch CC : Culverwell Celeste
Best Puppy : Richecca Chorus Girl
Best Veteran : Sh Ch Mandyset Rumour Has It At Decoverly
Dogs Bitches
Minor Puppy (1 Entries) Abs: 0
1st: Quensha Cowboys And Angels
Minor Puppy (2 Entries) Abs: 0
1st: Richecca Chorus Girl
2nd: Bumblecorn Rosalie At Covarney NAF
Puppy (5 Entries) Abs: 0
1st: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
2nd: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
3rd: Bridgella's First Edition With Konakakela
Res: Skippit Lightning Strikes
VHC: Wansleydale Dorian Gray
Puppy (6 Entries) Abs: 1
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Skippit Sky Full Of Stars
3rd: Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
Res: Wansleydale Cointreau For Shadymoore
VHC: Pernickety Patience
Veteran (3 Entries) Abs: 0
1st: Wolmersdon Outta The Blue
2nd: Wansleydale Tribute To Jolymore
3rd: Swannery Magical Moment
Veteran (3 Entries) Abs: 0
1st: Sh Ch Mandyset Rumour Has It At Decoverly
2nd: Dyrham Midnight Dream
3rd: Rosetimber Foxy Breeze
Junior (4 Entries) Abs: 0
1st: Nattaset True Glow (Imp)
2nd: Wansleydale Dorian Gray
3rd: Ravensett Carnelian At Redbornstoke
Res: Belton Pearls A Kind Of Magic (Imp)
Junior (2 Entries) Abs: 2
Novice (4 Entries) Abs: 0
1st: Bridgella's First Edition With Konakakela
2nd: Wansleydale Dorian Gray
Novice (3 Entries) Abs: 0
1st: Mariglen Cleopatra
2nd: Phenset Sparks Will Fly
Graduate (2 Entries) Abs: 1
1st: Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
Graduate Abs: 2
1st: Bramstorm Tapestry JW
Post Graduate (6 Entries) Abs: 0
1st: Canteris Cool For Catz JW
2nd: Kanietter Silverstone
3rd: Wansleydale Frazer
Res: Merleycopse Dream Machine
VHC: Anlory Burano via Jolymore
Post Graduate (8 Entries) Abs: 2
1st: Nattaset Sonata Arctica at Mariglen (Imp) JW
2nd: Hawklawn Kaleidoscope
3rd: Ascot Angel at Felsett
Res: Merleycopse Dolly Daydream at Thistlesett
VHC: Ravensett Golden Charm
Limit (9 Entries) Abs: 3
1st: Hannahdene Danny Boy With Juldeane JW
2nd: Mariglen Solar Flame
3rd: Beechanger Dusty Miller JW
Res: Culverwell Front Page Story
VHC: Juldeane Excalibur Sh.CM
Limit (15 Entries) Abs: 5
1st: Culverwell Celeste
2nd: Richecca Midnight Melody
3rd: Daraquist Abbi Riginal
Res: Mariglen Perfect Day For Grakar Sh.CM
VHC: Upperwood Tiffanie via Wolmersdon
Open (5 Entries) Abs: 2
1st: Sh Ch Gamerights Mr Blue Sky At Roszarke (Imp Bel)
2nd: Sh Ch Phenset Blue Max
3rd: Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
Open (2 Entries) Abs: 1
1st: Quensha Shadows of the Night JW
Special Beginners Dog or Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st: Ravensett Golden Charm
Scottish Kennel Club 20th May 2018
Judge: Jane Howarth
BEST OF BREED: TATTERSETT GALILEO
DOG CC: TATTERSETT GALILEO
RESERVE DOG CC: SH CH RAVENSETT JAIL HOUSE ROCKS ALOLFRAN JW SHCM
BITCH CC: RACHDALE SEA PEARL SHCM
RESERVE BITCH CC: BENRAE SOMETHING BEAUTIFUL
Dogs Bitches
Puppy (3,0)
1st: RAVENSETT WORK OF ART AT ALOLFRANA
2nd: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
3rd: TATTERSETT DASH OF SPICE
Puppy (0)
Veteran (2,0)
1st: SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
2nd: TATTERSETT DON'T PUSH
Veteran (1)
1st: SH CH MARIGLEN ICE CRYSTAL JW SHCM
Junior (1)
1st: WANSLEYDALE DORIAN GRAY
Junior (0)
Post Graduate (5,0)
1st: NIROKE NEVER SAY NEVER AT BUSHBANE
2nd: UPPERWOOD MICHAELMAS MAN
3rd: ENNYDLOC YORKSHIRE ELITE TO ROWANMYLE
Res: BACK TO BLACK DE LOS VITORONES (IMP ESP)
VHC: WANDSFELL CALL THE SHOTS FOR OAKLAW
Post Graduate (2,0)
1st: NATTASET SONATA ARCTICA AT MARIGLEN (IMP FIN) JW
2nd: SHANAZ CORALINN OVER ROWANMYLE
Limit (6)
1st: TATTERSETT GALILEO
2nd: BUMBLECORN WINTER ICE AT GLENMAURANGI JW
3rd: GAMERIGHTS PHOENIX FROM THE FLAME (IMP BEL)
Res: RACHDALE SEA FEVER JW
VHC: MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
Limit (5,2)
1st: BENRAE SOMETHING BEAUTIFUL
2nd: BUSHBANE CELTIC DREAM
3rd: DALREAVOCH DOLLY MIXTURE AT BLAIRBELLES
Open (4,1)
1st: SH CH RAVENSETT JAIL HOUSE ROCKS ALOLFRAN JW SHCM
2nd: DARAQUIST BILLY BONG
3rd: IR/LUX SH CH WANSLEYDALE WOODPECKER AT BERRYWOOD
Open (2,1)
1st: RACHDALE SEA PEARL SHCM
Midland English Setter Open Show 13th May 2018
Judge: Vicky McLoughlin; Memorial Awards: Peter Armstrong
Best In Show: Rachdale Elegance JW
Res Best In Show: Tattersett Clever Cookie
Best Opposite Sex: Rachdale Sea Fever JW
Best Dog: Rachdale Sea Fever JW
Res Best Dog: Tattersett Galileo
Best Bitch: Rachdale Elegance JW
Res Best Bitch: Tattersett Clever Cookie
Best Puppy In Show: Tattersett Dark Honey
Best Veteran in Show: SH CH Mariglen Gift Wrapped JW
Dogs Bitches
Minor Puppy
1st: Tattersett Big Orange
2nd: Tattersett Dash of Spice
Minor Puppy
1st: Tattersett Dark Honey
2nd: Cumbersett Blue Bell
3rd: Albadora One Dream
Res: Culverwell Sea Breeze at Oshowa
Puppy
1st: Wansleydale Dorian Gray
Puppy
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Hannahdene Ruby Tuesday
Pat Hammond Special Memorial Veteran
1st: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
Pat Hammond Special Memorial Veteran
1st: Sh Ch Mariglen Gift Wrapped JW
2nd: Sh Ch Mariglen Ice Crystal JW ShCM
Junior
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Hartsett Flash Dance
3rd: Hartsett Last Waltz
Junior
1st: Hartsett Lady in Grey
2nd: Phenset Sparks Will Fly
3rd: Hannahdene Gabrielle
Yearling
1st: Hartsett Flash Dance
2nd: Hartsett Last Waltz
Yearling
1st: Niddbeck Scarlet Lady at Paduan
2nd: Miakoda Secret Rainbow
Maiden
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Tattersett Big Orange
3rd: Bramstorm Forest Sprite
Maiden
1st: Bramstorm Faerie Silk at Oshowa
Novice
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Sweetsett Moonlight
3rd: Bramstorm Forest Sprite
Novice
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Mariglen Cleopatra
3rd: Miakoda Secret Rainbow
Graduate
1st: Back to Black De Los Vitorones (IMP ESP)
2nd: Mariglen Top Gear at Yendorlech
Graduate
1st: Hartsett Cherry Blossom
2nd: Balvenie Evelyn May
Post Graduate
1st: Dobbies Delight at Grantstar
Post Graduate
1st: Tattersett Clever Cookie
2nd: Nattaset Sonata Artica at Mariglen (Imp) JW
3rd: Hawklawn Kaleidoscope
Res: Pewterspeare Pimms
Limit
1st: Tattersett Galileo
2nd: Sweetsett Moonlight
Limit
1st: Rachdale Elegance JW
2nd: Hartsett All My Lovin
3rd: Ravensett Giselle at Juldeane JW
Res: Balvenie Evelyn May
Open
1st: Rachdale Sea Fever JW
2nd: Int/Pl Ch Pewterspeare the Pianoman
Open (0)
Special Beginners
1st: Mariglen Night Manager at Yendorlech
2nd: Bramstorm Forest Sprite
Special Beginners
1st: Marilglen Candle in the Wind
2nd: Balvenie Evelyn May
Jill Christie Memorial Junior Award
1st: Hartsett Flash Dance
2nd: Hannahdene Gabrielle
3rd: Wansleydale Dorian Gray
Res: Hartsett Last Waltz
VHC: Tattersett Dash of Spice
Madge Pearson Memorial Open Award
1st: Tattersett Burnt Sugar
2nd: Int/Pl Ch Pewterspeare the Pianoman
3rd: Hawklawn Kaleidoscope
Res: Sh Ch Mariglen Gift Wrapped JW
VHC: Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
Birmingham National 12th May 2018
Judge: Mrs Tatjana Urek
BEST OF BREED : Ir & Sh Ch Richecca Breaking Dawn Over Bushbane
Dog CC : Ir Ch & Int Sh Ch Richecca Breaking Dawn Over Bushbane
Res Dog CC : Sorbus Storm Ryder JW
Bitch CC : Pernickety Etiquette
Res Bitch CC : Bushbane Celtic Dream
Best Puppy : Phenset Sparks Will Fly
Best Veteran : Sh Ch Mariglen Ice Crystal JW Sh.CM
Dogs Bitches
Minor Puppy (3 Entries) Abs: 1
1st: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
2nd: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
Minor Puppy (2 Entries) Abs: 1
1st: Wansleydale Frangelico For Mirkwood
Puppy (4 Entries) Abs: 0
1st: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
2nd: Wansleydale Dorian Gray
3rd: Bridgella's First Edition With Konakakela
Res:
Puppy (6 Entries) Abs: 0
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
3rd: Skippit Sky Full Of Stars
Res: Bridgella's Sophie Loren At Pernickety
Veteran (2 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Dyrham Diversity at Redhara JW
Veteran (2 Entries) Abs: 0
1st: Sh Ch Mariglen Ice Crystal JW Sh.CM
2nd: 5 Tattersett Flutter Money
Junior (6 Entries) Abs: 0
1st: Felsett Bugatti Blue
2nd: Hartsett Flash Dance
3rd: Wansleydale Dorian Gray
Res: Alolfrana Memphis Rock
VHC: Belton Pearls A Kind of Magic (Imp)
Junior (3 Entries) Abs: 1
1st: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook
2nd: Hartsett Lady In Grey
Yearling (6 Entries) Abs: 3
1st: Sorbus Plays The Field
2nd: Bramstorm Forest Sprite
3rd: Belton Pearls A Kind of Magic (Imp)
Yearling (2 Entries) Abs: 1
1st: Severnsett Queen Of Hearts
Novice (4 Entries) Abs: 0
1st: Ravensett Work Of Art At Alolfrana
2nd: Bramstorm Forest Sprit
Novice (2 Entries) Abs: 0
1st: Phenset Sparks Will Fly
2nd: Swannery Sweet Dreams
Graduate NO ENTRIES Graduate (4 Entries) Abs: 1
1st: Goldbirch Wings Of Desire JW Sh.CM
3rd: 5Swannery Blue Rose
Post Graduate (3 Entries) Abs: 0
1st: Wansleydale Ace Of Hearts Over Ingella
2nd: Wansleydale Frazer
3rd: Lakecastle Prince Consort
Post Graduate (7 Entries) Abs: 0
1st: Pernickety Etiquette
2nd: Bournehouse Golden Charm
3rd: 5 Wansleydale Yellow Ribbon
Res: 5 Mariglen Candle In The Wind
VHC: Merleycopse Dolly Daydream at Thistlesett
Limit (8 Entries) Abs: 2
1st: Sorbus Storm Ryder JW
2nd: Juldeane Excalibur Sh.CM
3rd: Gamerights Phoenix From The Flame (Imp)
Res: Quensha Back To The Future (ai)
VHC: Quensha Cast No Shadow Over Sunhouse
Limit (13 Entries) Abs: 6
1st: Bushbane Celtic Dream
2nd: Rachdale Elegance JW
3rd: Hartsett All My Lovin
Res: Fanchon Lawdy Miss Clawdy Taffi (Imp)
VHC: Benrae Something Beautiful
Open (7 Entries) Abs: 1
1st: Ir & Int Sh Ch Richecca Breaking Dawn Over Bushbane
2nd: Sh Ch Ravensett Jail House Rocks Alolfran JW Sh.CM
3rd: Ravensett Fire 'n' Ice JW
Res: Ir Ch Wansleydale Woodpecker
VHC: Sh Ch Phenset Blue Max
Open (4 Entries) Abs: 1
1st: Quensha Shadows Of The Night JW
2nd: Balvenie Gone With The Wind
3rd: Bournehouse Dreamy Days
Northern English Setter Society Dual Open Show 1: 5th May 2018
Judge: Nigel Bryant
Best In Show: Sh.Ch. Crimbledale Sea The Skies
Res Best in Show: Quensha Back To The Future
Best Dog in Show: Sh.Ch. Crimbledale Sea The Skies
Reserve Best Dog in Show: Quensha Back To The Future
Best Bitch in Show: Nattaset Sonata Artica at Mariglen
Reserve Best Bitch in Show: Quensha Shadows of The Night
Best Puppy in Show: Wansleydale Quicksliver
Best Veteran in Show: Richecca Sea The Stars at Crimbledale
Dogs Bitches
Veteran Dog or Bitch
1st: Richecca Sea The Stars at Crimbledale
2nd: Sh Ch Caleydene Travelling Man
3rd: Sh Ch Mariglen Ice Crystal
Res: Sh Ch Mariglen Gift Wrapped
VHC: Walshaw Christmas Spirit at Monbrec
Minor Puppy Dog or Bitch
1st: Wansleydale Cointreau for Shadymoore
2nd: Tattersett Dark Honey
3rd: Wansleydale Frangelico for Mirkwood
Res: Tattersett Dash of Spice
VHC: Culverwell Sea Breeze at Oshowa
Puppy Dog or Bitch
1st: Wansleydale Quicksliver
2nd: Wansleydale Dorian Gray
Junior
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Ravensett Carnelian at Redbornstoke
3rd: Hartsett Last Waltz
Res: Hartsett Flash Dance
Junior
1st: Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
2nd: Beechanger Velvet Crab
Yearling
1st: Hawklawn Khamsin at Balvenie
2nd: Ravensett Carnelian at Redbornstoke
3rd: Hartsett Last Waltz
Res: Hartsett Flash Dance
Yearling
1st: Hawklawn Summer Breeze
2nd: Bramstorm Faerie Silk at Oshowa
Graduate
1st: Wattlewood Silver Arrow to Monbrec
Graduate
1st: Wansleydale Margarita
2nd: Hawklawn Summer Breeze
3rd: Shanaz Coralinn over Rowanmyle
Post Graduate
1st: Redhara Billy Whizz
2nd: Canteris Cool For Catz
3rd: Gemsett Pole Position for Monbrec
Res: Upperwood Michaelmas Man
Post Graduate
1st: Nattaset Sonata Artica at Mariglen
2nd: Tattersett Burnt Sugar
3rd: Hawklawn Kaleidoscope
Limit
1st: Tattersett Galileo
2nd: Sorbus Storm Ryder
3rd: Walshaw Blinded By Love for Monbrec
Res: Ennybloc Yorkshire Elite to Rowanmyle
Limit
1st: Balvenie Gone With The Wind
2nd: Mariglen Sweet Pea
3rd: Crimbledale Seaing Stars
Res: Upperwood Goldilocks
VHC: Upperwood Unforgettable at Abiwrose
Open
1st: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies
2nd: Quensha Back To The Future
3rd: Abiwrose Blue Musketeer
Open
1st: Quensha Shadows of The Night
2nd: Lakecastle Sakura at Wistaston
3rd: Balvenie Sheer Surprise
Northern English Setter Society Dual Open Show 2: 5th May 2018
Judge: Christine Schofield
Best in Show: Crimbledale Seaing Stars
Res Best in Show: Quensha Back To The Future
Best Dog in Show: Quensha Back To The Future
Reserve Best Dog in Show: Sh.Ch. Crimbledale Sea The Skies
Best Bitch in Show: Crimbledale Seaing Stars
Reserve Best Bitch in Show: Wansleydale Margarita
Best Puppy in Show: Wansleydale Cointreau for Shadymoore
Best Veteran in Show: Richecca Sea The Stars at Crimbledale
Dogs Bitches
Veteran Dog or Bitch
1st: Richecca Sea The Stars at Crimbledale
2nd: Sh. Ch. Mariglen Gift Wrapped
3rd: Walshaw Christmas Spirit at Monbrec
Minor Puppy Dog or Bitch
1st: Wansleydale Cointreau for Shadymoore
2nd: Tattersett Dark Honey
3rd: Tattersett Dash of Spice
Res: Culverwell Sea Breeze at Oshowa
VHC: Wansleydale Frangelico for Mirkwood
Puppy Dog or Bitch
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Wansleydale Quicksliver
Junior
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Ravensett Carnelian at Redbornstoke
3rd: Hartsett Last Waltz
Res: Hartsett Flash Dance
Junior
1st: Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
2nd: Beechanger Velvet Crab
Yearling
1st: Hawklawn Khamsin at Balvenie
2nd: Ravensett Carnelian at Redbornstoke
3rd: Hartsett Last Waltz
Res: Hartsett Flash Dance
Yearling
1st: Hawklawn Summer Breeze
2nd: Bramstorm Faerie Silk at Oshowa
Graduate
1st: Wattlewood Silver Arrow to Monbrec
Graduate
1st: Wansleydale Margarita
2nd: Shanaz Coralinn over Rowanmyle
3rd: Hawklawn Summer Breeze
Post Graduate
1st: Redhara Billy Whizz
2nd: Canteris Cool For Catz
3rd: Upperwood Michaelmas Man
Res: Gemsett Pole Position for Monbrec
Post Graduate
1st: Hawklawn Kaleidoscope
2nd: Tattersett Burnt Sugar
3rd: Nattaset Sonata Artica at Mariglen
Limit
1st: Sorbus Storm Ryder
2nd: Tattersett Galileo
3rd: Ennybloc Yorkshire Elite to Rowanmyle
Res: Walshaw Blinded By Love for Monbrec
VHC: Stardente Montgomery at Redbornstoke
Limit
1st: Crimbledale Seaing Stars
2nd: Mariglen Sweet Pea
3rd: Upperwood Unforgettable at Abiwrose
Res: Balvenie Gone With The Wind
VHC: Upperwood Goldilocks
Open
1st: Quensha Back To The Future
2nd: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies
3rd: Abiwrose Blue Musketeer
Open
1st: Quensha Shadows of The Night
2nd: Lakecastle Sakura at Wistaston
3rd: Balvenie Sheer Surprise
English Setter Association 22nd April 2018
Judges: Dogs - Lois Buckley: Bitches - Glenis Williams: Referee - Chris Jennings: Memorials - Shigeru Kaizaki

bis
Left to Right: Secretary Elwyn Evans: Treasurer Val Isherwood: Bitch Judge Glenis Williams: President Valerie Foss:
Memorial Awards Shigeru Kaizaki: Dog Judge Lois Buckley: Chairman Fiona Mitchell
Front: BVIS Sh Ch Caleydene Travelling Man: BIS Tattersett Pebbles For Tattersett JW: RBIS Sh Ch Phenset Blue Max: BPIS Wansleydale Cointreau For Shadymore


BIS - Gillancette Pebbles For Tattersett JW
RBIS - Sh Ch Phenset Blue Max
DCC - Sh Ch Phenset Blue Max
RDCC - Sorbus Storm Ryder JW
BCC - Gillancette Pebbles For Tattersett JW
RBCC - Ch Vanquish Love of Rose
BPIS - Wansleydale Cointreau For Shadymore
BVIS - Sh Ch Caleydene Travelling Man
Dogs Now with Critique click Critique Bitches
Minor Puppy (6)
mpd
1st: Ravensett Midas Touch At Teignestuary
2nd: Ravensett Work of Art At Alolfrana
3rd: Tattersett Dash Of Spice
Res: Tattersett Big Orange
VHC: Quensha Cowboys and Angels
Minor Puppy (8,1)
mpb
1st: Wansleydale Cointreau For Shadymore
2nd: Tattersett Dark Honey
3rd: Cumbersett Bluebell
Res: Wansleydale Magic Rose
VHC: Wansleydale Amaretto
Puppy (5,1)
pd
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Bridgella's First Edition with Konakakela
3rd: Alolfrana Miami Nights
Res: Quensha Cowboys and Angels
Puppy (5)
pb
1st: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook
2nd: Bridgella's Sophie Loren At Pernickety
3rd: Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
Res: Skippit Sky Full Of Stars
VHC: Pernickety Patience
Veteran (7)
vd
1st: Sh Ch Caleydene Travelling Man
2nd: Mariglen Dancing Brave over Monaysbridge
3rd: Wolmersdon Outta The Blue
Res: Swannery Magical Moment
VHC: Wansleydale Tribute to Jolymore
Veteran (6,2)
vb
1st: Sh Ch Hartsett Cherry Bee JW
2nd: Dyrham Midnight Dream
3rd: Sh Ch Mariglen Ice Crystal JW ShCM
Res: Richecca Sea The Stars At Crimbledale
Junior (7)
jd
1st: Nattaset True Glow (Imp Fin)
2nd: Bouirnehouse Stormy Sky
3rd: Hartsett Flash Dance
Res: Sunrush Secret Love
VHC: Hartsett Last Waltz
Junior (4,1)
jb
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Hartsett Lady In Grey
3rd: Mariglen Dusty Blonde
Yearling (8,1)
yd
1st: Hawklawn Khamsin At Balvenie
2nd: Bramstorm Oberon
3rd: Wandsfell Call The Shots for Oaklaw
Res: Vanquish Obstruction
VHC: Back To Black De Los Vitorones
Yearling (5,1)
yb
1st: Valsett Starlite Indigo Sky
2nd: Vanquish Opportunity
3rd: Sorbus Plays The Fool At Dyrham
Res: Shelindair Cinderella Of Dipponhurst
Maiden (4)
md
1st: Nattaset True Glow (Imp Fin)
2nd: Ravensett Work of Art At Alolfrana
3rd: Alolfrana Miami Nights
Res: Wansleydale Dorian Gray
Maiden (7)
mb
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Phenset Sparks Will Fly
3rd: Swannery Sweet Dreams
Res: Mariglen Cleopatra
VHC: Bridgella's Sophie Loren At Pernickety
Novice (2)
nd
1st: Wansleydale Dorian Gray
2nd: Bramstorm Forest Sprite
Novice (5)
nb
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Phenset Sparks Will Fly
3rd: Skippit Sky Full Of Stars
Res: Shelindair Snow White Of Dipponhurst
Tyro (1)
td
1st: Wansleydale Dorian Gray
Tyro (4)
tb
1st: Valsett Starlite Sunny Days
2nd: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook
3rd: Phenset Sparks Will Fly
Graduate (5)
gd
1st: Wansleydale Goldsmith
2nd: Valsett Starlite Romancer
3rd: Wandsfell Call The Shots for Oaklaw
Res: Radbrooks Sloop John B
VHC: Mariglen Night Manager At Yendorlech
Graduate (10,1)
gb
1st: Bramstorm Tapestry JW
2nd: Culverwell Celeste
3rd: Goldbirch Wings Of Desire
Res: Shanaz Coralinn Over Rowanmyle
VHC: Niddbeck Smokey Opal At Walshaw JW
Post Graduate (7,1)
pgd
1st: Kanietter Silverstone
2nd: Wandsfell Call On Me
3rd: Wandsleydale Ace Of Hearts Over Ingella
Res: Anlory Burano Via Jolymore
VHC: Bradstar Total Eclipse At Yessandi
Post Graduate (8)
pgb
1st: Wansleydale Yellow Ribbon
2nd: Bournehouse Golden Charm
3rd: Pernickety Etiquette
Res: Shanaz Coralinn Over Rowanmyle
VHC: Hawklawn Kaleidoscope
Mid Limit (5)
mld
1st: Tatterset Galileo
2nd: Bumblecorn Winter Ice At Glenmaurangi JW
3rd: Wansleydale Frazer
Res: Sorbus Belfry Lad
VHC: Culverwell Front Page Story
Mid Limit (6,1)
mlb
1st: Sorbus Taylor Maid for Sunsprake
2nd: Rachdale Elegance
3rd: Culverwell Miss Demeanour
Res: Twyline Truly Skysablaze Over Grakar
VHC: Albadora Late Arrival
Limit (4,1)
ld
1st: Sorbus Storm Ryder JW
2nd: Rachdale Sea Fever JW
3rd: Mandyset Leave It To Lewis At Halliana
Limit (9,1)
lb
1st: Bournehouse Dreamy Days
2nd: Rachdale Sea Jewel At Cumbersett
3rd: Daraquist Abbi Riginal
Res: Grakarstarstruck At Fleckers
VHC: Hartsett All My Lovin
Open (6)
od
1st: Sh Ch Phenset Blue Max
2nd: Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
3rd: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW ShCM
Res: Mariglen Audi
VHC: Beechanger Dusty Miller
Open (7,2)
ob
1st: Gillancette Pebbles For Tattersett JW
2nd: Ch Vanquish Love Of Rose
3rd: Sh Ch Wansleydale Queen Bee
Res: Ch Mariglen Mercedes
VHC: Rachdale Sea Pearl ShCM
Special Beginners (1,1)

award

President Valerie Foss presenting Secretary Elwyn Evans with retirement gift
Special Beginners (4)

sbb
1st: Swannery Sweet Dreams
2nd: Wansleydale Amaretto
3rd: Mariglen Black Tulip
Memorial Special Yearling Award (17)
msy
1st: Bramstorm Oberon
2nd: Valsett Starlite Sunny Days
3rd: Hawklawn Khamsin At Balvenie
Res: Goldbirch Wings Of Desire
VHC: Beechanger Velvet Crab
Memorial Open Award (12)
mo
1st: Gillancette Pebbles For Tattersett JW
2nd: Wandsleydale Ace Of Hearts Over Ingella
3rd: Pernickety Etiquette
Res: Tattersett Don't Push It
VHC: Sorbus Taylor Maid for Sunsprake
Brace (5,2)
br
1st: Mr & Mrs Williamsons Brace
2nd: Mrs Seaman's Brace
3rd: Mr & Mrs Williams' Brace.
Reserve Bitch CC
RBCC
Ch Vanquish Love Of Rose
English Setter Society of Wales 8th April 2018
Judges: Dogs - Margaret Henry: Bitches - Barbara Cherry: Referee - Elwyn Evans: Stakes - Liz Uren
Best in Show: Sh Ch Richecca Shades of Grey JW
Reserve Best in Show: Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
Dog CC: Sh Ch Richecca Shades of Grey JW
Reserve Dog CC: Sh Ch Phenset Blue Max
Bitch CC: Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
Reserve Bitch CC: Bournehouse Dreamy Days
Best Puppy in Show: Cumbersett Bluebell
Best Veteran In Show: Sh Ch Mariglen Gift Wrapped JW
Dogs Bitches
Minor Puppy (1)
1st. Ravensett Work of Art at Alolfrana
Minor Puppy (3,1)
1st. Cumbersett Bluebell
2nd. Wansleydale Magic Rose
Puppy (4)
1st. Wansleydale Dorian Gray
2nd. Bridgella’s First edition with Konakakela
3rd. Alolfrana Miami Nights
Res. Skippit Lightening Strikes
Puppy (4,1)
1st. Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
2nd. Skippit Sky Full of Stars
3rd. Phenset Sparks will Fly
Veteran (5,1)
1st. Sodalitas High Havoc over Ennydloc
2nd. Swannery Valentiono’s Legacy to Caspellwynd SHcM
3rd. Wansleydale Tribute to Jolymore
Res. Walshaw Christmas Spirit at Monbrec
Veteran (6)
1st. Sh Ch Mariglen Gift Wrapped JW
2nd. Sh Ch Lakecastle Princess Royal at Wistaston JW
3rd. Phlerdor Light Fantastic
Res. Sh Ch Marglen Ice Crystal JW ShCM
VHC. Sh Ch Mandyset Rumour Has it at Decoverly
Junior (6)
1st. Bournehouse Stormy Sky
2nd.Wansleydale Dorian Gray
3rd. Felsett Bugatti Blue
Res. Hartsett Flash Dance
VHC. Hartsett Last Waltz
Junior (3)
1st. Hartsett Lady in Grey
2nd. Felsett Angel Eyes
3rd. Mandyset Look Who’s Talking
Yearling (4)
1st. Hawklawn Khamsin at Balvenie
2nd. Bramstorm Oberon
3rd. Bournehouse Solver Flame for Starsetta
Res. Mariglen Night Manager at Yendorlech
Yearling (7,1)
1st. Bramstorm Tapestry JW
2nd. Goldbirch Wings of Desire JW ShCM
3rd. Ir Ch Bushbane Celtic Prayer
Res. Bournehouse Golden Garter
VHC. Shanaz Coralinn over Rowanmyle
Maiden (2)
1st. Wansleydale Quicksilver
2nd. Ravensett Carnelian at Redbornstoke
Maiden (2)
1st. Skippit Sky Full of Stars
2nd. Phenset Sparks Will Fly
Novice (2)
1st. Wansleydale Quicksilver
2nd. Ravensett Carnelian at Redbornstoke
Novice (3)
1st. Felsett Angel Eyes
2nd. Skippit Sky Full of Stars
3rd. Phenset Sparks Will Fly
Undergraduate (2)
1st. Niroke Never say Never at Bushbane
2nd. Severnsett Heartbreaker
Undergraduate (4)
1st. Alolfrana Kansas Kate at Moorbrook
2nd. Mariglen Candle in the Wind
3rd. Bushbane Celtic Heartbeat of Radbrooks
Res. Shanaz Coralinn over Rowanmyle
Graduate (3,1)
1st. Radbrooks Sloop John B
2nd. Wattlewood Silver Arrow to Monbrec
Graduate (4,2)
1st. Wansleydale Margarita
2nd. Hartsett Cherry Blossom
Post Graduate (12,3)
1st. Wandsfell Call on Me
2nd. Samelen Harris Tweed
3rd. Wansleydale Ace of Hearts over Ingella
Res. Kanietter Silverstone
VHC. Mandyset Read All About It
Post Graduate (4,1)
1st. Nattaset Sonata Arctica at Mariglen (Imp Fin) JW
2nd. Mandyset Oh Boy at Decoverly
3rd.Phlerdor Heart of Gold
Mid Limit (4)
1st. Mariglen Fetlar Caspellwynd JW SHcM
2nd. Fishwick Cor Blimey
3rd. Culverwell Front Page Story
Res. Anlory Burano via Jolymore
Mid Limit (8,1)
1st. Bushbane Celtic Dream
2nd. Rachdale Elegance JW
3rd. Balvenie Evita JW
Res. Sorbus Taylor Made at Sunsprake
VHC. Benrae Something Beautiful
Limit (6,1)
1st. Hannahdene Danny Boy with Juldeane JW
2nd. Rachdale Sea Fever
3rd. Mandyset Leave it to Lewis at Halliana
Res. Walshaw Blinded By Love For Monbrec
VHC. Shanandi Flaming Surprise
Limit (8,2)
1st. Bournehouse Dreamy Days
2nd. Crimbledale Seaing Stars JW
3rd. Hartsett All My Lovin
Res. Marigeln Fenella at Cumbersett
VHC. Bournehouse Spring Violet at Skippit
Open (8,3)
1st. Sh Ch Richecca Shades of Grey
2nd. Sh Ch Phenset Blue Max
3rd. Sh Ch Wansleydale King’s Magic JW ShCM
Res. Sh Ch Crimbledale Sea the Skies JW ShCM
VHC. Balvenie Clandestine JW
Open (5,1)
1st. Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
2nd. Sh Ch Mariglen Zanthe JW
3rd. Rachdale Sea Pearl
Res. Wansleydale Fairie Queen at Bramstorm
Pat Mellish Special Yearling Stakes (14,4)
1st. Bramstorm Tapestry JW
2nd. Hawklawn Khamsin at Balvenie
3rd. Hartsett Last Waltz
Res. Wansleydale Quicksilver
VHC. Seversett Queen of Hearts
Pat Mellish Open Stakes (18,7)
1st. Hartsett All My Lovin
2nd. Samelen Harris Tweed
3rd. Wansleydale Fairie Queen at Bramstorm
Res. Sorbus Taylor Made for Sunsprake
VHC. Phlerdor Light Fantastic
Crufts 11th March 2018
Judge: John Barber

BEST OF BREED : SH CH RICHECCA SHADES OF GREY JW
RES BEST OF BREED : SH CH GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT JW
DOG CC : SH CH RICHECCA SHADES OF GREY JW
RES DOG CC : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
BITCH CC : SH CH GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT JW
RES BITCH CC : BOURNEHOUSE DREAMY DAYS
BEST PUPPY : BEECHANGER VELVET CRAB

crufts
Dogs Bitches
Minor Puppy (2,1)
1st : BRIDGELLA'S FIRST EDITION WITH KONAKAKELA
Minor Puppy (1)
1st : CULVERWELL TAKE ME TO HEAVEN
Puppy (5,2)
1st : WANSLEYDALE QUICKSILVER
2nd : ALOLFRANA MIAMI NIGHTS
3rd : FELSETT BUGATTI BLUE
Puppy (6,0)
1st : BEECHANGER VELVET CRAB
2nd : ALOLFRANA KANSAS KATE OF MOORBROOK
3rd : PHENSET SPARKS WILL FLY
Res : FELSETT ANGEL EYES
VHC : TAWNYMEADE TINKERBELL OVER SETCIANA
Veteran (8,2)
1st : SH CH DYRHAM DIVERSITY AT REDHARA JW
2nd : SH CH UPPERWOOD IN THE GROOVE
3rd : WISTASTON STARTING SCHOOL AT STEEPLOW JW SHCM
Res : SWANNERY VALENTINO'S LEGACY TO CASPELLWYND SHCM
VHC : SWANNERY MAGICAL MOMENT
Veteran (7,1)
1st : SH CH HARTSETT CHERRY BEE JW
2nd : SH CH LAKECASTLE PRINCESS ROYAL AT WISTASTON JW
3rd : SH CH MARIGLEN GIFT WRAPPED JW
Res : PHLERDOR LIGHT FANTASTIC
VHC : DYRHAM MIDNIGHT DREAM
Junior (12,4)
1st : SORBUS PLAYS THE FIELD
2nd : HARTSETT FLASH DANCE
3rd : SUNRUSH SECRET LOVE
Res : HARTSETT LAST TANGO
VHC : HARTSETT LAST WALTZ
Junior (7,1)
1st : GOLDBIRCH WINGS OF DESIRE JW
2nd : HARTSETT LADY IN GREY
3rd : VANQUISH OPPORTUNITY [ATC AV00233NLD]
Res : SORBUS PLAYS THE FOOL AT DYRHAM
VHC : SEVERNSETT QUEEN OF HEARTS
Yearling (13,3)
1st: HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd : BRAMSTORM OBERON
3rd : VALSETT STARLITE ROMANCER
Res : NIROKE NEVER SAY NEVER AT BUSHBANE
VHC :WOLMERSDON PARISIAN GOLD
Yearling (18.5)
1st : VALSETT STARLITE INDIGO SKY
2nd : WANSLEYDALE ORSZAK GOLD
3rd : NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
Res : BRAMSTORM TAPESTRY JW
VHC : BUSHBANE CELTIC PRAYER
Post Graduate (11,1)
1st : CANTERIS COOL FOR CATZ JW
2nd : WANSLEYDALE ACE OF HEARTS OVER INGELLA
3rd : WANSLEYDALE FRAZER
Res : SAMELEN HARRIS TWEED
VHC : UPPERWOOD MICHAELMAS MAN
Post Graduate (18,5)
1st : CULVERWELL CELESTE
2nd : BOURNEHOUSE SASH OF GOLD AT GOLDBIRCH JW SHCM
3rd : VALSETT STARLITE SUNNY DAYS
Res : NATTASET SONATA ARCTICA AT MARIGLEN (IMP FIN) JW
VHC : BOURNEHOUSE GOLDEN CHARM
Mid Limit (10,2)
1st : MARIGLEN FETLAR CASPELLWYND JW SHCM
2nd : BUMBLECORN WINTER ICE AT GLENMAURANGI JW
3rd : QUENSHA CAST NO SHADOW OVER SUNHOUSE
Res : TATTERSETT GALILEO
VHC : RICHECCA ROB ROY
Mid Limit (10,3)
1st : BUSHBANE CELTIC DREAM
2nd : LAKECASTLE KASUMI AT WISTASTON
3rd : GRAKAR STARSTRUCK AT FLECKERS
Res : WANSLEYDALE ORSZAK GOLD
VHC : DALREAVOCH DOLLY MIXTURE AT BLAIRBELLES
Limit (12,1)
1st : BOURNEHOUSE SILVER LARIAT
2nd : SORBUS STORM RYDER JW
3rd : RACHDALE SEA FEVER J W
Res : DYRHAM PLAYBOY OF CHILWORTH
VHC : MARIGLEN BLUE STAR
Limit (9,2)
1st : BOURNEHOUSE DREAMY DAYS
2nd : LAKECASTLE SAKURA AT WISTASTON
3rd : CULVERWELL CALAMITY JANE
Res : SHANANDI HOLLYHOCK FOR KONAKAKELA
VHC : SKYLARK OF ROSETIMBER
Open (10,1)
1st : SH CH RICHECCA SHADES OF GREY JW
2nd : SH CH GAMERIGHTS MR BLUE SKY AT ROSZARKE (IMP BEL)
3rd : SH CH RAVENSETT FIRE 'N' ICE JW
Res : SH CH PHENSET BLUE MAX
VHC : SH CH DARAQUIST BARRY A REEF JW
Open (10,4)
1st : SH CH GILLANCETTE PEBBLES FOR TATTERSETT JW
2nd : RACHDALE SEA PEARL SHCM
3rd : WANSLEYDALE FAERIE QUEENE WITH BRAMSTORM
Res : SH CH VALSETT STARLITE UPSY DAISY
VHC : IR SH CH/INT CH BUSHBANE CELTIC MOOD (GB)
Special Working Gundog - Dog (2)
1st : ASLAN LIKE AN ANGEL ROYAL SETTER [ATC AV00580CZE]
2nd : KAMERON Z MESINSKE HAJOVNY [ATC AV00581CZE]
Field Trial - Bitch (1)
1st : LAVERSTOKE FIREFLY AT GAIASETT
Special BeginnersGood Citizen Dog Scheme (7,2)
1st : BALVENIE CLANDESTINE JW
2nd : MARIGLEN BLUE STAR
3rd : RICHECCA ROB ROY
Res : WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
VHC : GILLANCETTE DAY DREAMER
Good Citizen Dog Scheme (4,1)
1st : MARIGLEN CANDLE IN THE WIND
2nd : FANCHON LAWDY MISS CLAWDY TAFFI (IMP NLD)
3rd : SWANNERY BLUE ROSE
Special Working Gundog - Bitch Entries: 1 Abs: 0
1st : CH MARIGLEN MERCEDES JW
Midland English Setter Society Championship Show: 4th February 2018
Judges: Dogs - Aleks Greenhalgh: Bitches - Keith Young: Referee - Maureen Withey: Memorials - Sue Rumble
BIS - Sh Ch Richecca Shades of Grey JW
RBIS - Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
DCC - Sh Ch Richecca Shades of Grey JW
RDCC - Sh Ch Gamerights Mr Blue Sky at Roszarke
BCC - Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
RBCC - Goldbirch Wings of Desire JW
BPIS - Alolfrana Kansas Kate of Moorbrook
BVIS - Sh Ch Mandyset Rumour Has It at Decoverly
Dogs Bitches
Minor Puppy (5,0 abs)
1st. Wansleydale Quicksilver
2nd. Bridgella's First Edition with Konakakela
3rd. Skippit Lightning Strikes
Res. Pernicketty Piffle
VHC. Hannahdene Montgomery
Minor Puppy (7,1 abs)
1st. Phenset Sparks Will Fly
2nd. Bridgella's Sophie Loren at Pernickety
3rd. Skippit Sky Full of Stars
Res. Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
VHC. Pernickety Patience
Puppy(4,1 abs)
1st. Wansleydale Quicksilver
2nd. Felsett Bugatti Blue
3rd. Alolfrana Memphis Rock
Puppy (4,2 abs)
1st. Alolfrana Kansas Kate of Moorbrook
2nd. Bridgella's Sophie Loren at Pernickety
Veteran (8,3 abs)
1st. Sodalitas High Havoc Over Ennydloc
2nd. Swannery Magical Moment
3rd. Sh Ch Beechanger Wagtail JW ShCM
Res. Wistaston Starting School at Steeplow ShCM
VHC. Wansleydale Tribute to Jolymor
Veteran (5,0 abs)
1st. Sh Ch Mandyset Rumour Has It at Decoverly
2nd. Sh Ch Mariglen Gift Wrapped JW
3rd. Dyrham Midnight Dream
Res. Radbrooks Koyomo
VHC. Rosetimber Foxy Breeze
Junior (6,1 abs)
1st. Bournehouse Stormy Sky
2nd. Hartsett Flash Dance
3rd. Sorbus Plays the Field
Res. Albadora Obi Wan Kenobi
VHC. Albadora Rough Justice
Junior (5,1 abs)
1st. Goldbirch Wings of Desire JW
2nd. Hartsett Lady in Grey
3rd. Sorbus Plays the Fool at Dryham
Res. Hawklawn Summer Breeze
Yearling (4,1 abs)
1st. Mariglen Night Manager
2nd. Bramstorm Oberon
3rd. Bramstorm Forest Sprite
Yearling (11,2 abs)
1st. Bramstorm Tapestry JW
2nd. Bournehouse Golden Garter
3rd.Ravensett Giselle at Juldeane JW
Res. Mariglen Candle in the Wind
VHC. Miakoda Over the Rainbow at Tawntmeade
Maiden (2,1 abs)
1st. Bramstorm Forest Sprite
Maiden (2,1 abs)
1st. Alolfrana Kansas Kate of Moorbrook
Novice (4,1 abs)
1 Felsett Bugatti Blue
2 Sweetsett Moonlight
3rd. Alolfrana Memphis Rock
Novice (6,3 abs)
1st. Alolfrana Kansas Kate of Moorbrook
2nd. Sorbus Plays the Fool at Dryham
3rd. Swannery Sweet Dreams
Tyro (No Entries) Tyro (3,1 abs)
1st. Sorbus Plays the Fool at Dryham
2nd. Samelen Golden Taffeta
Undergraduate (3,0 abs)
1st. Wansleydale Goldsmith
2nd. Dobbies Delight at Grantstar
Undergraduate (5,2 abs)
1st.Mariglen Candle in the Wind
2nd. Sorbus Plays the Fool at Dryham
3rd. Hawklawn Summer Breeze
Graduate (4,0 abs)
1st. Radbrooks Sloop Johnb
2nd. Wandsfell Call On Me
3rd. Gemsett Pole Position for Monbrec
Res. Tawnymeade Tumbling Dice
Graduate (8,2 abs)
1st.Hartsett Cherry Blossom
2nd. Tattersett Burnt Sugar
3rd. Phenset Firefly
Res. Mariglen Night and Day Over Grakar
VHC. Mandyset Oh Boy at Decoverly
Post Graduate (12,1 abs)
1st. Wansleydale Ace of Hearts over Ingella
2nd. Canteris Cool for Catz JW
3rd. Bradstar Total Eclipse at Yessandi
Res. Mariglen Top Gear
VHC. Samelen Harris Twead
Post Graduate (10,0 abs)
1st. Bournehouse Sash of Gold at Goldbirch JW
2nd. Bournehouse Golden Charm
3rd. Nattaset Sonata Artica at Mariglen (Imp Fin) JW
Res. Merleycopse Dolly Daydream at Thistlesett
VHC. Pernicketty Etiquette
Mid Limit (7,0 abs)
1st.Fishwick Cor Blimey
2nd. Quensha Cast No Shadows Over Sunhouse
3rd. Mariglen Fetlar Caspellwynd JW ShCM
Res. Tattersett Galileo
VHC. Culverwell Front Page Story
Mid Limit (6,2 abs)
1st. Mariglen Sweet Pea
2nd. Rachdale Elegance JW
3rd. Mariglen Fenella at Cumbersett
Res. Grakar Startstruck for Fleckers
Limit (11,0 abs)
1 Hannahdene Rhapsody in Blue
2nd. Mandyset Leave it to Lewis at Halliana
3rd. Sorbus Storm Ryder JW
Res. Rachdale Sea Fever JW
VHC. Quensha Back to the Future
Limit (6,2 abs)
1st. Mariglen Perfect Day for Grakar ShCM
2nd. Arabin Top Secret
3rd. Skylark of Rose Timber
Res. Fanchon Lawdy Miss Clawdy Taffie (IMP NLD)
Open (9,2 abs)
1 Sh Ch Richecca Shades of Grey JW
2nd. Sh Ch Gamerights Mr Blue Sky at Roszarke
3rd. Sh Ch Phenset Blue Max
Res. Sh Ch Daraquist Barry A Reef JW
VHC. Tattersett Don't Push It
Open (6,1 abs)
1st. Sh Ch Wansleydale Queen Bee JW
2nd. Bournehouse Day Dreams
3rd. Sh Ch Gillancette Pebbles for Tattersett JW
Res. Ch Mariglen Mercedes JW
VHC. Rachdale Sea Pearl Sh CM
Special Beginners (6,0 abs)
1st. Ravensett Golden Charm
2nd. Swannery Blue Rose
3rd. Bramstorm Faerie Silk at Oshow
Special Beginners (3,0 abs)
Don Christie Memorial Junior Award (6,0 abs)
1st. Hartsett Flash Dance
2nd. Sorbus Plays the Fool at Dryham
3rd. Hawklawn Summer Breeze
Res. Alolfrana Memphis Rock
Special BeginnersDon Christie Memorial Open Award (17,0 abs)
1st. Skylark of Rose Timber
2nd. Wandsfell Call On Me
3rd. Ravensett Giselle at Juldeane JW
Res. Juldeane Excalibur ShCM
VHC. Radbrooks Sloop Johnb
Chairman’s Memorial Champion Award (6, 3 abs)
1st. Sh Ch Gillancette Pebbles for Tattersett JW
2nd. Sh Ch Phenset Blue Max
3rd. Sh Ch Beechnager Wagtail JW ShCM
Manchester 21st January 2018
Judge: Janet Barber
BEST OF BREED : Sh Ch Richecca Shades Of Grey JW
Dog CC : Sh Ch Richecca Shades Of Grey JW
Res Dog CC : Ravensett Fire 'n' Ice JW
Bitch CC : Bournehouse Dreamy Days
Res Bitch CC : Sh Ch Mariglen Xanthe JW
Best Puppy & Gundog Puppy Group 3: Beechanger Velvet Crab
Best Veteran : Sh Ch Beechanger Wagtail JW Sh.CM
Dogs Bitches
Minor Puppy (5 Entries) Abs: 0
1st: Wansleydale Quicksilver
2nd: Bridgella's First Edition with Konakakela
3rd: Alolfrana Memphis Rock
Res: Pernickety Piffle
VHC: Alolfrana Miami Nights
Minor Puppy (5 Entries) Abs: 1
1st: Alolfrana Kansas Kate At Moorbrook
2nd: Phenset Sparks Will Fly
3rd: Culverwell Take Me To Heaven
Res: Skippit Sky Full Of Stars
Puppy (6 Entries) Abs: 2
1st: Felsett Bugatti Blue
2nd: Sunrush Secret Love
3rd: Pernickety Piffle
Puppy (2 Entries) Abs: 0
1st: Beechanger Velvet Crab
2nd: Felsett Angel Eyes
Veteran (2 Entries) Abs: 1
1st: Sh Ch Beechanger Wagtail JW Sh.CM
Veteran (1 Entries) Abs: 1
Junior (6 Entries) Abs: 0
1st: Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
2nd: Sorbus Plays The Field
3rd: Mariglen Goldeneye Of Shoreside
Res: Hartsett Flash Dance
VHC: Bournehouse Silver Flame for Starsetta
Junior (5 Entries) Abs: 0
1st: Bournehouse Golden Garter
2nd: Goldbirch Wings Of Desire JW
3rd: Bushbane Celtic Prayer
Res: Hartsett Lady In Grey
VHC: Hawklawn Summer Breeze
Graduate (8 Entries) Abs: 1
1st: Canteris Cool For Catz JW
2nd: Bramstorm Oberon
3rd: Bradstar Total Eclipse At Yessandi
Res: Wansleydale Ace Of Hearts Over Ingella
VHC: Bramstorm Forest Sprite
Graduate (7 Entries) Abs: 4
1st: Mariglen Candle In The Wind
2nd: Phenset Firefly
3rd: Hartsett Cherry Blossom
Post Graduate (9 Entries) Abs: 1
1st: Sorbus Storm Ryder JW
2nd: Wansleydale Frazer
3rd: Samelen Harris Tweed
Res: Lakecastle Prince Consort
VHC: Upperwood Michaelmas Man
Post Graduate (6 Entries) Abs: 2
1st: Bushbane Celtic Dream
2nd: Lakecastle Kasumi at Wistaston
3rd: Bournehouse Sash Of Gold At Goldbirch JW Sh.CM
Res: Culverwell Celeste
Limit (11 Entries) Abs: 4
1st: Ravensett Fire 'n' Ice JW
2nd: Bournehouse Silver Lariot
3rd: Shanandi Flaming Surprise
Res: Rachdale Sea Fever JW
VHC: Beechanger Dusty Miller JW
Limit (5 Entries) Abs: 1
1st: Bournehouse Dreamy Days
2nd: Mariglen Fenella At Cumbersett
3rd: Skylark Of Rosetimber
Res: Ascot Angel At Felsett
Open (6 Entries) Abs: 2
1st: Sh Ch Richecca Shades Of Grey JW
2nd: Sh Ch Phenset Blue Max
3rd: Ir Ch Richecca Breaking Dawn Over Bushbane
Res: Bournehouse Glorious Day Sh.CM
Open (6 Entries) Abs: 2
1st: Sh Ch Mariglen Xanthe JW
2nd: Wansleydale Fairie Queene With Bramstorm
3rd: Rachdale Sea Pearl. Sh.CM
Res: Ch Mariglen Mercedes JW