Show Results 2020


  • MESS
  • Manchester
Midland English Setter Society Championship Show - 2nd February 2020
Judges: Dogs - Barbara Cherry: Bitches - Karen Stirk: Referee - Rod Green: Memorials - Sally Dale
BEST IN SHOW : QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
RESERVE BEST IN SHOW : MARIGLEN FENELLA AT CUMBERSETT
DOG CC : QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
RESERVE DOG CC : SILVAMOON STORM TROOPER FOR PHENSET JW
BITCH CC : MARIGLEN FENELLA AT CUMBERSETT
RRESERVE BITCH CC : WANSLEYDALE BIZZIE BEE
BEST PUPPY IN SHOW : WALSHAW SAVE THE LAST DANCE
BEST VETERAN IN SHOW : CH MARGIGLEN MERCEDES JW
Dogs Bitches
Minor Puppy (5,1)
1st. WALSHAW BRUSHSTROKES
2nd. SEVERNSETT FIRECRACKER
3rd. DYRHAM THE ARTFUL DODGER FROM CHILWORTH
RES. NGELLA MIDNIGHT STORM
Minor Puppy (5)
1st. WALSHAW SAVE THE LAST DANCE
2nd. SEVERNSETT DARK ANGEL
3rd. ROWANMYLE GUDE BLUE BONNET ENNYDLOC
RES. WALSHAW ILLUMINATION OVER ELVISTAR
VHC. WALSHAW WATERCOLOURS
Puppy (4,2)
1st. BOURNEHOUSE SECRET ADMIRER
2nd. TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
Puppy (3)
1st. WALSHAW CENTER STAGE
2nd. BOURNEHOUSE PRECIOUS DREAM
3rd. WALSHAW ILLUMINATION OVER ELVISTAR
Veteran (7)
1st. SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
2nd. SH CH PHENSET BLUE MAX
3rd. TATTERSETT DON’T PUSH IT
RES. BEECHANGER DUSTY MILLER JW
VHC. WANSLEYDALE TRIBUTE TO JOLYMORE
Veteran (6)
1st. CH MARGIGLEN MERCEDES JW
2nd. SH CH JOTUNHEIM VA VA VOOM B
3rd. QUENSHA SUMMER NIGHTS AT LYNWOOD JW
RES. SH CH LAKECASTLE SAKURA AT WISTASTON
VHC. ROSETIMBER FOXY BREEZE
Junior (7)
1st. BUMBLECORN ROBIN AT DARAQUIST
2nd. SHARNYX GLACIER ICE
3rd. BRAMSTORM RED ADMIRAL
RES. BUMBLECORN ASH OF TATTAY
VHC. HAWKLAWN HYPERION WITH CANTERWEY
Junior (6)
1st. GEMSETT ICE COLD IN ALEX AT MARIGLEN
2nd. ALOLFRANA SUGAR’N’SPICE AT LYNWOOD JW
3rd. BRAMSTORM SPECKLED WOOD
RES. GEMSETT SONG OF THE NORTH
VHC. HARTSETT VANITY FAIR
Yearling (5)
1st. SILVAMOON STORM TROOPER FOR PHENSET JW
2nd. SAMELEN COMEBACK SPECIAL
3rd. SORBUS DANCE THE NIGHT AWAY
RES. CORNSETT YOU MY EVERYTHING
VHC. RAVENSETT SEVILLE AT GWITHIAN JW
Yearling (2)
1st. WANSLEYDALE BIZZIE BEE
2nd. SORBUS ABOUT LAST NIGHT WITH QUENSHA
Maiden(1)
1st. HAWKLAWN HYPERION WITH CANTERWEY
Maiden (1)
1st. WANSLEYDALE BEDAZZLED AT CALEYDENE
Novice (5)
1st. BUMBLECORN ROBIN AT DARAQUIST
2nd. SHARNYX GLACIER ICE
3rd. TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
RES. HAWKLAWN HYPERION WITH CANTERWEY
Novice (5)
1st. WANSLEYDALE BIZZIE BEE B
2nd. GEMSETT SONG OF THE NORTH
3rd. WANSLEYDALE BEDAZZLED AT CALEYDENE
RES. SHARNYX ESMERELDA
VHC. GILLANCETTE LADY MADONNA
Tyro (2)
1st. SHARNYX GLACIER ICE
2nd. TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
Tyro (3)
1st. BRAMSTORM SPECKLED WOOD
2nd. SHARNYX ESMERELDA
3rd. GILLANCETTE LADY OF LEISURE
Undergraduate (2)
1st. SAMELEN COMEBACK SPECIAL
2nd. RAVENSETT GIOVANNI
Undergraduate (1)
1st. BRAMSTORM SPECKLED WOOD
Graduate (5,2)
1st. TATTERSETT BIG ORANGE
2nd. BRAMSTORM FOREST SPRITE
3rd. RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
Graduate (4,1)
1st. HARTSETT LADY IN GREY
2nd. JOTUNHEIM OOH LA LA
3rd. GILLANCETTE LADY MADONNA
Post Graduate (8)
1st. HARTSETT FLASH DANCE
2nd. WANSLEYDALE DORIAN GRAY JW
3rd. FELSETT BUGATTI BLUE
RES. SKIPPIT LIGHTNING STRIKES
VHC. HARTSETT LAST WALTZ
Post Graduate (9)
1st. TAWNYMEADE TINKERBELL OVER SETCIANA
2nd. ARABIN MIDNIGHT FROST
3rd. MARIGLEN DUSTY BLONDE
RES. WANSLEYDALE AMARETTO
VHC. SWANNERY BLUE ROSE
Mid Limit (4)
1st. WANSLEYDALE QUICKSILVER JW
2nd. BRIDGELLA’S FIRST EDITION WITH KONAKAKELA JW
3rd. RADBROOKS SLOOP JOHN B
RES. BRADSTAR TOTAL ECLIPSE AT YESSANDI
Mid Limit (5)
1st. BOURNEHOUSE SECRET LOVE
2nd. ALBADORA SECOND SECRET
3rd. TATTERSETT DARK HONEY JW
RES. WANSLEYDALE MAGIC ROSE JW
VHC. TATTERSETT BURNT SUGAR AT SHARNYX
Limit
1st. QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
2nd. BRAMSTORM OBERON
3rd. WANSLEYDALE GOLDSMITH
RES. RAVENSETT WORK OF ART AT ALOLFRANA JW
VHC. DOBBIES DELIGHT AT GRANTASTAR
Limit (9)
1st. MARIGLEN FENELLA AT CUMBERSETT
2nd. NIDDBECK SMOKEY OPAL AT WALSHAW JW
3rd. SKY LARK OF ROSETIMBER
RES. HARTSETT ALL MY LOVIN
VHC. HAWKLAWN KALEIDOSCOPE
Open (7)
1st. SH CH RAVENSETT FIRE ‘N’ ICE JW
2nd. SH CH CRIMBLEDALE SEA THE SKIES JW ShCM
3rd. SH CH RACHDALE SEA FEVER JW
RES. SORBUS BELFRY LAD
VHC. ANLORY BURANO VIA JOLYMORE
Open (9)
1st. SH CH WANSLEYDALE STAR QUEEN OF GLENMAURANG
2nd. NATTASET SONATA ARCTICA AT MARIGLEN (IMP FIN) JW
3rd. TATTERSETT CLEVER COOKIE
RES. SH CH CRIMBLEDALE SEAING STARS JW
VHC. RACHDALE ELEGANCE JW
Special Beginners (7)
Special Beginners (1)
1st. WANSLEYDALE AMARETTO
Don Christie Memorial Junior Stakes (10)
1st. ALOLFRANA SUGAR’N’SPICE AT LYNWOOD JW
2nd. BRAMSTORM SPECKLED WOOD
3rd. BUMBLECORN ROBIN AT DARAQUIST
RES. WALSHAW CENTER STAGE
VHC. WALSHAW BRUSHSTROKES
Don Christie Memorial Open Stakes (20)
1st. QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
2nd. RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
3rd. RADBROOKS SLOOP JOHN B
RES. WANSLEYDALE DORIAN GRAY JW
VHC. QUENSHA SUMMER NIGHTS AT LYNWOOD JW
Chairman's Champion Stakes (3)
1st. SH CH RAVENSETT FIRE ‘N’ ICE JW
2nd. SH CH RACHDALE SEA FEVER JW
3rd. SH CH PHENSET BLUE MAX
Manchester - 19th January 2020
Judge : Stewart Cummings
BEST OF BREED : Niroke Never Say Never At Bushbane
Dog CC : Niroke Never Say Never At Bushbane
Res Dog CC : Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW Sh.CM
Bitch CC : Goldbirch Wings Of Desire JW Sh.CM ShCEx
Res Bitch CC : Wansleydale Margarita
Best Puppy : Bournehouse Secret Admirer
Best Veteran : Mariglen Royal Flame
Dogs Bitches
Minor Puppy (5,1)
1st: Dyrham Desert Storm
2nd: Rowanmyle Was A Skellum
3rd: Dyrham The Artful Dodger From Chilworth
Res: Bushbane Celtic Pose
Minor Puppy (8,1)
1st: Walshaw Illumination Over Elvistar
2nd: Dyrham Deja Vue
3rd: Rowanmyle Gude Blue Bonnet Ennydloc
Res: Walshaw Save The Last Dance
VHC: Rowanmyle Way Wi Pleasure To Shambellie
Puppy (4,1)
1st: Bournehouse Secret Admirer
2nd: Tawnymeade Tranquil Waters
3rd: Bournehouse Secret Sunset Of Meadowrush
Puppy (3,1)
1st: Walshaw Center Stage
2nd: Bournehouse Precious Dream
Veteran (4,1)
1st: Mariglen Royal Flame
2nd: Mariglen Dancing Brave Over Monaysbridge
3rd: Sodalitas Cool Diamond
Veteran (1)
1st: Ch Bel Lux Ch Ned VDH Bournefield Lady Letice Bex
Junior (6,2)
1st: Cornsett You My Everything
2nd: Cornsett The Wise One
3rd: Kanietter Golden Pheonix
Res: Bumblecorn Ash Of Tattay
Junior (8,1)
1st: Wansleydale Bizzie Bee
2nd: Kanietter Saphira
3rd: Gemsett Song Of The North
Res: Wansleydale Bedazzled At Caleydene
VHC: Mariglen Xara
Graduate (10,2)
1st: Glenmaurangi Star Man JW
2nd: Ravensett Giovanni
3rd: Sorbus Dance The Night Away
Res: Dalreavoch Northern Legend
VHC: Mariglen Night Manager At Yendorlech
Graduate (10,6)
1st: Kanietter Seraphina
2nd: Wansleydale Chartreuse For Hathermere
3rd: Cumbersett Blue Bell
Res: Gillancette Lady Of Leisur
Post Graduate (3)
1st: Latin Lover Rewind For Larrenie (Imp Ita)
2nd: Wansleydale Dorian Gray JW
Post Graduate (8)
1st: Mariglen Serendipity At Kanietter Jw
2nd: Mariglen Dusty Blonde
3rd: Albadora Second Secret
Res: Tawnymeade Tinkerbell Over Setciana
VHC: Swannery Blue Rose
Limit (5)
1st: Niroke Never Say Never At Bushbane
2nd: Quensha Cowboys And Angels
3rd: Ravensett Work Of Art At Alolfrana JW
Res: Canteris Cool For Catz JW
VHC: Mariglen Top Gear At Yendorlech
Limit (9,3)
1st: Goldbirch Wings Of Desire JW Sh.CM ShCEx
2nd: Bournehouse Secret Love
3rd: Wansleydale Magic Rose JW
Res: Mariglen Fenella At Cumbersett
Open (8,2)
1st: Sh Ch Crimbledale Sea The Skies JW Sh.CM
2nd: Bel Lux Ch NL Ch Ger Int Ch Bournefield Purple Rai
3rd: Hawklawn Khamsin At Balvenie JW
Res: Sorbus Belfry Lad
VHC: Anlory Burano Via Jolymore
Open (6)
1st: Wansleydale Margarita
2nd: Rachdale Elegance JW
3rd: Sh Ch Wansleydale Star Queen Of Glenmaurangi
Res: Ch Mariglen Mercedes JW
VHC: Crimbledale Seaing Stars JW